Kilka wskazówek, by zachować skórę w jak najlepszej kondycji
Określ typ skóry
Inne kosmetyki będą przeznaczone dla skóry suchej, inne dla mieszanej bądź tłustej. A jeszcze inne dla skór problematycznych – z trądzikiem, rumieniem czy przebarwieniami. Najlepiej zasięgnij opinii specjalisty – lekarza bądź kosmetologa.
Nawilżaj skórę
Zadbaj o naturalną barierę ochronną skóry. Stosuj zatem kosmetyki z ceramidami, kwasem hialuronowym, mocznikiem, aloesem. Korzystaj z mezoterapii na bazie kwasu hialuronowego w serii 3 zabiegów co 1 miesiąc, z zabiegiem przypominającym po 6 miesiącach co roku najlepiej od 25 r.ż.
Złuszczaj naskórek
Stosuj preparaty na bazie kwasów owocowych bądź retinolu w codziennej pielęgnacji – jako dodatek do toniku bądź serum. Nie zapominaj również o peelingach medycznych – które mają o wiele wyższe stężenie, muszą natomiast być wykonywane przez specjalistę – lekarza bądź kosmetologa. Od ok 30 r.ż doskonałym pomysłem będzie też laserowy resurfacing w okresie jesienno-zimowym (delikatniejszy laser tulowy z okresem rekonwalescencji 3-4 dni oraz mocniejszy laser CO2 z gojeniem około 1 tygodnia)
Stymuluj skórę
Czy to w postaci masażu, porannej jogi twarzy, czy wyspecjalizowanych zabiegów z medycyny estetycznej tj. radiofrekwencja mikroigłowa, dermapen, laser. Wybieraj preparaty należące do biostymulatorów od delikatniejszych, możliwych już od 25 r.ż tj. kwas hialuronowy, kolagen, polipeptydy, polinukleotydy, osocze bogatopłytkowe oraz silniejszych dla skór dojrzałych tj.hydroksyapatyt wapnia czy kwas polimlekowy. Są to zabiegi, które pobudzą Twoja skórę do produkcji kolagenu i elastyny dzięki temu będzie ona jędrna i napięta bez zmiany rysów twarzy.
Chroń skórę przed fotostarzeniem i zanieczyszczeniami środowiska
Dobierz odpowiedni krem z filtrem i stosuj go codziennie przez cały rok. Wybieraj kosmetyki z przeciwutleniaczami (tj. witamina C,witamina E, witamina B3, witamina A, ksantohumol, kwas ferulowy, resweratrol, kwas azelainowy, astaksantyna, koenzym Q10). Szczególnie polecam Xanthohumol recovery Treatment od proXN.
Ponadto unikaj długiej ekspozycji na słońce.
Odżywiaj się zdrowo, pij dużo wody
Wybieraj produkty bogate w antyoksydanty (m.in. owoce, warzywa, zieloną herbatę), zdrowe tłuszcze (np. ryby, oliwę z oliwek, olej rzepakowy ,awokado, siemię lniane). Nie zapominaj o błonniku i białku pełnowartościowym zawartym m.in. w mięsie, jajach, serach, amarantusie, quinoa, roślinach strączkowych. Pij – min. 2 litry wody dziennie. Zrezygnuj bądź ograniczać pokarmy wysoko przetworzone, słodycze, tłuszcze trans i toksyny (metale ciężkie, bakterie, pleśnie, alkohol i dym papierosowy). Suplementuj witaminę D.
Bądź w ruchu
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia bądź aktywna min 150-300 minut tygodniowo. Wybieraj najlepiej ćwiczenia aerobowe tj. bieganie, tenis, jazda na rowerze, pływanie. Im więcej ruchu tym lepiej – spaceruj lub jeździj rowerem do pracy, zrezygnuj z windy.
Badaj się
Nie zapominaj o rutynowych badaniach – tj. morfologia, glukoza, insulina,lipidogram, hormony tarczycy, hormony płciowe, poziom witaminy D, żelaza i ferrytyny.
dr Ewelina Krasowska