Toksyna botulinowa jest naturalną toksyną, która działa poprzez hamowanie uwalniania acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiadającego za impulsy między nerwami i mięśniami. W wyniku blokady tych połączeń mięsień nie kurczy się, lecz przechodzi w stan rozluźnienia. Dzięki temu na twarzy nie pojawiają się zmarszczki charakterystyczne dla osób o intensywnej mimice. Toksyna botulinowa zmniejsza pracę niektórych mięśni, a tym samym odmładza wygląd skóry.
Wskazania
Na botoks decydują się osoby w różnym wieku, a wszystko dlatego, że zmarszczki powstałe na skutek bogatej mimiki twarzy pojawiają się stosunkowo szybko. Botoks jest podawany także osobom, które chcą pozbyć się uśmiechu dziąsłowego (gummy smile). Ponadto toksynę botulinową stosuje się w celu leczenia nadpotliwości i bruksizmru.
Przeciwskazania
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej nie są zalecane w okresie ciąży i laktacji. Osoby uczulone na składniki preparatu, zmagające się z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujące antybiotykoterapię również powinny zrezygnować z przystąpienia do zabiegu. W razie regularnego stosowania aspiryny, należy ją odstawić na około trzy dni przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz wykonania badań diagnostycznych. Specjalista dobierze odpowiedni rodzaj oraz stężenie substancji do naszego problemu.
Efekty
Efekty leczenia toksyną botulinową uzależnione są od obszaru, który chcemy poddać zabiegowi. Najpowszechniej wykorzystywana jest w obrębie twarzy, dzięki czemu możemy osiągnąć efekt wygładzonych zmarszczek wokół oczu, czoła, twarzy, a także ust. Ponadto toksyna wstrzyknięta w odpowiednie miejsca może sprawić, że kąciki ust, które wcześniej miały tendencję do opadania. Toksyna botulinowa stosowana jest również na szeroką skalę, gdy chcemy uporać się z problemem bruksizmu oraz nadpotliwości różnych części ciała.