Radziejewska.pl

+48 600 888 988

USG Doppler

Badanie dopplerowskie jest stosowane do oceny przepływu krwi w tętnicach lub żyłach. Istnieje wiele wskazań do jego wykonania, a jednym z głównych są żylaki i choroba zatorowo-zakrzepowa. Badanie dopplerowskie jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną, a także bardzo precyzyjną.

Badanie dopplerowskie kończyn dolnych umożliwia wykrycie poważnych zaburzeń naczyniowych, które warunkują prawidłowe ukrwienie. Jest ono podstawą do podjęcia decyzji o leczeniu zaburzeń naczyniowych.

Mechanizm działania

Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego. Głowica aparatu USG wysyła falę ultradźwiękową, która przenika przez ciało. Fala odbija się od otaczających tkanek i wraca do głowicy. Otrzymany sygnał jest przesyłany do aparatu USG, który rejestruje częstotliwości fali i przedstawia je graficznie. USG Doppler pozwala ocenić kierunek i prędkość przepływu krwi, a więc stan i funkcjonalność naczyń nóg – obrazuje nawet bardzo małe tętnice i żyły. Badanie dopplerowskie jest bezbolesne i nieszkodliwe dla pacjenta, dlatego może być bez obaw wielokrotnie powtarzane.

Przeciwwskazania

Badanie dopplerowskie kończyn dolnych nie ma przeciwwskazań. Jest ono nawet wykonywane bez przeszkód u kobiet w ciąży. Nie jest przeciwwskazane, jeśli w miejscu badania występują oparzenia lub otwarte rany na skórze.

Wskazania

  • bóle kończyn dolnych
  • obrzęki, drętwienie, mrowienie, marznięcie, skurcze kończyn dolnych
  • zwiększenie obwodu nogi
  • uczucie ciężkości nóg
  • wzrost ucieplenia kończyny z towarzyszącym zaczerwienieniem
  • stan po urazach kończyn dolnych
  • kontrola po zabiegu odbudowy naczyń lub wszczepieniu graftu

 

Umów się na konsultację!

tel. 600 888 988

Zapisz się do Newslettera!

Bądź z Nami na bieżąco.