Nadmierna potliwość to dolegliwość w większym stopniu dotycząca mężczyzn niż kobiet. Wszystko dlatego, że pot mężczyzn jest bardziej kwaśny niż pot kobiet – jego pH wynosi ok. 5,6. To sprawia, że przedstawiciele płci męskiej pocą się znacznie bardziej obficie. Procesowi nadmiernej potliwości w rejonie pach, dłoni albo stóp sprzyjają również takie czynniki, jak stres, niewłaściwa dieta, emocje związane z działaniem pod presją czasu, niektóre schorzenia czy wreszcie noszenie ubrań i obuwia ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów.
 
Pot pełni w organizmie ludzkim niezwykle ważną funkcję: nie tylko chłodzi nasze ciało w czasie procesów przemiany materii, lecz także chroni je przed inwazją bakterii, grzybów i wirusów. Jednak nadmierna potliwość powoduje u wielu osób olbrzymi dyskomfort psychiczny, szczególnie w sytuacjach oficjalnych i biznesowych: lepkie dłonie, plamy w okolicach pach czy wilgotne czoło skutecznie utrudniają funkcjonowanie w tak ważnych codziennych sytuacjach towarzyskich. A konsekwencje z tym związane są często bardzo przykre: nie chodzi jedynie o nieestetyczny wygląd, ale i przykry, kwaśny zapach, będący efektem nadmiernej potliwości. To z kolei skutecznie utrudnia nawiązywanie relacji międzyludzkich.

Osobom, które cierpią z powodu nadmiernej potliwości polecamy zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg poprzedza precyzyjna ocena intensywności wydzielania potu w leczonej okolicy, co znacznie zwiększa jego skuteczność. Podanie preparatu w wybraną okolicę trwa krótko i zazwyczaj nie wymaga nawet specjalnego znieczulenia. Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności.
 
Polecane zabiegi
 
•                     Toksyna botulinowa