Strefa Twarzy

Zmarszczki

Rodzaje zmarszczek:

 • Zmarszczki mimiczne – powstają pod wpływem ruchu mięśni twarzy. Stałe zmarszczki mimiczne występują na czole, okolicy nosowo-ustnej i wokół oczu. Mamy ograniczony wpływ na ich powstawanie, ale możemy je nieznacznie zmniejszyć
 • Zmarszczki grawitacyjne, statyczne – stałe, są to bruzdy nosowo-wargowe oraz opadające kąciki ust
 • Zmarszczki strukturalne (posłoneczne) – powstają na skutek ekspozycji słonecznej
 • Zmarszczki senne – powstają na skutek układania twarzy na poduszce – powstają fałdy na skórze pod wpływem czasu kiedy śpimy
Najlepszą strategią opóźnienia procesów starzenia w skórze i w całym organiźmie są działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to unikanie promieniowania ultrafioletowego, tytoniu, zanieczyszczeń. Powstawanie zmarszczek opóźniają: używanie filtrów ochronnych przeciwsłonecznych o wysokim numerze fotoprotekcji, stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty, retinoidy i inne substancje aktywne, zbilansowana dieta, suplementacja antyoksydacyjna, zabiegi medycyny estetycznej.

Polecane zabiegi:
cennik  promocja

Utrata jędrności skóry

Za jędrność odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty - komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych i sprężystych. Elastyczność skóry to właściwość biomechaniczna, polegająca na zdolności skóry do odwracalnego odkształcania się, która polega na rozciągliwości, plastyczności, umiejętności dostosowywania się, a tym samym odporności na urazy mechaniczne.

Pierwsze symptomy wiotczenia skóry na skutek procesów starzenia obserwujemy ok. 20 roku życia. Jako pierwsze pojawiają się kurze łapki i bruzdy nosowo-wargowe. To właśnie skóra pod oczami jest najdelikatniejsza i najcieńsza, dlatego szybciej traci swoją jędrność. Z kolei setki ruchów wykonywanych przez mięśnie naszej twarzy w ciągu każdego dnia pozostawiają ślady na naszej skórze w postaci zmarszczek wokół ust lub na czole. Najbardziej zauważalne zmiany na skórze twarzy pojawiają się tuż po czterdziestce. Skóra zaczyna wiotczeć a proces utraty jędrności coraz bardziej przyspiesza. Najboleśniej odczuwamy nie tyle zmarszczki mimiczne ale zmianę owalu twarzy.

Przyczyny zwiotczenia skóry
Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Wśród przyczyn można wymienić promieniowanie UV i brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Szkodę wyrządza także nadmierne spożywanie cukrów oraz palenie papierosów. Wraz z nadejściem menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry. Wiotka skóra może być także efektem szybkiej utraty wagi.

Polecane zabiegi


cennik

Owal twarzy, „chomiki”


Utrata właściwego owalu twarzy to jeden z najistotniejszych problemów, jaki pojawia się zwykle po 40 roku życia. Utrata jędrności skóry z równoczesnym ubytkiem „poduszeczek” tłuszczowych policzka oraz zmianami kostnymi powoduje zaburzenie linii żuchwy. Dochodzi do odwrócenia tzw. „ trójkąta młodości” i powstania nierówności skóry, tzw. „chomików”.

Najlepsze efekty w poprawianiu owalu twarzy daje łączenie różnych technik.

Polecane zabiegi

cennik

Niechirurgiczna korekta brody


Mało kto zwraca uwagę na brodę, a jest to niezmiernie ważna część naszej twarzy, która decyduje o jej atrakcyjności. Niewielki lub cofnięty podbródek zaburza proporcje twarzy. Korekcja brody pomaga przywrócić twarzy pożądaną harmonię. Do tej pory tego typu korekcje odbywały się tylko w sposób operacyjny i polegały na wszczepieniu specjalnego implantu.

Obecnie tego typu korekcje jesteśmy w stanie wykonać w kilka minut, wykorzystując do tego kwas hialuronowy lub hydroksyapatyt wapnia.

Drugim problemem, nasilającym się z wiekiem, jest nadczynność mięśnia bródkowego. Skutkuje to pojawieniem się nierówności na brodzie i dodatkowo jej „zwijaniem”. Najlepszym lekarstwem na ten problem jest podanie toksyny botulinowej (botoksu).

Polecane zabiegi

cennik

Obrzęki, cienie pod oczami

Przyczyna ciemnych obwódek wokół oczu nie jest dokładnie znana. Powodem jest genetyka - niektóre osoby mają większą predyspozycję do występowania cieni pod oczami. Są to osoby z cieńszą skórą przez którą prześwitują drobne naczynia krwionośne i to właśnie one przyczyniają się do tego estetycznego defektu (tzw. cienie charakteru naczyniowego).

Pojawienie się cieni wiąże się też z ograniczeniem snu i zmęczeniem oraz nieodpowiednim odżywianiem. Przyczyną cieni pod oczami mogą być niektóre choroby nerek, wątroby, tarczycy oraz zaburzenia hormonalne zwłaszcza związanych z okresem przekwitania. Obrzęki mogą też być jednym z objawów alergii (szczególnie uczulenia na niektóre grzyby) ale również efektem ubocznym przyjmowanych leków. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu również sprzyja powstawaniu obrzęków i cieni pod oczami.

Najlepsze efekty w walce z problemami okolic oczu przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, które mocno stymulują dając natychmiastowy efekt.

Polecane zabiegi
cennik

Dolina łez


W procesie starzenia okolicy oka bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika również naturalna podściółka tłuszczowa przez co zapadają się pewne obszary twarzy. Głęboko pod skórą wiotczeją też mięśnie, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu. Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, dokładnie tak, jak płyną łzy. ”Dolina łez” nadaje naszej twarzy bardzo smutny i zmęczony wygląd.

W miejsce, gdzie tworzy się „dolina łez” i charakterystyczne zagłębienie podajemy kwas hialuronowy. Można zabieg wykonać igłą, bądź techniką kaniuli. Bezpośrednio po zabiegu zagłębienie „doliny łez” ulega spłyceniu. Cień, który tworzy się w obrębie oczodołu i policzka jest mniej widoczny. Wygładzenie skóry w tym miejscu sprawia, że twarz jest gładsza i ma bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Kwas hialuronowy stymuluje również produkcję kolagenu, dzięki temu zagłębienie ulega spłyceniu, zmniejsza się zasinienie, a skóra ujędrnia się w miejscu poddanym terapii. Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 m-cy.

Polecane zabiegi

cennik

Opadające i wiotkie górne powieki


Powieka górna u młodej osoby ma niewielki, naturalnie układający się przy ruchu fałdek skóry. Z wiekiem skóra wiotczeje i tworzy się zwisający nadmiernie fałd powieki górnej. Najczęściej ten zwisający fałd skóry wywołuje nawyk częstego, odruchowego unoszenia brwi. Powoduje to ciągłe marszczenie czoła i nasila powstawanie tam zmarszczek poziomych.
Dodatkowo zmienia się układ kostny oczodołu, który ulega pogłębieniu. Łuk brwiowy zaczyna stopniowo zanikać i obniża się. Powoduje to mniejsze podparcie dla skóry powiek i ich opadanie. Oko wygląda zmęczone, nasilają się tzw. „ kurze łapki”.

Polecane zabiegi

cennik

Rozszerzone naczynia krwionośne (pajączki), rumień, trądzik różowatyRozszerzone naczynka krwionośne zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie i nogach. Najpierw występuje rumień, który nasila się pod wpływem emocji, a następnie pojawiają się drobne, rozszerzone naczynka. Nie jest to jedynie defekt estetyczny, ponieważ rezultatem tego stanu może być m.in. trądzik różowaty. Rozszerzone naczynka na nogach mogą stanowić objaw schorzenia (niewydolności) żył. Z tego względu popękane naczynka muszą być leczone, aby nie dopuścić do ewentualnych powikłań.

Popękane naczynka pojawiają się pod wpływem zimnych lub gorących temperatur, ich gwałtownej zmiany, wiatru, emocji, słońca i picia alkoholu. Problem często występuje u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży z powodu zmian w gospodarce hormonalnej, w szczególności ilości produkowanego przez organizm estrogenu i progesteronu, który zmniejsza napięcie ścian naczyń żylnych. To właśnie estrogen jest też przyczyną pojawiania się popękanych naczynek u kobiet stosujących hormonalne metody antykoncepcji.

Szczególnie podatne na pękanie naczynek są osoby z suchą, cienką i delikatną skórą, która gwałtowniej reaguje na bodźce zewnętrzne. Słabe i pozbawione elastyczności naczynka przebiegają bliżej powierzchni skóry, toteż cera staje się nienaturalnie zaróżowiona. Fachowa nazwa takich zmian to teleangiektazje. Wyraźne, czerwone niteczki mogą do siebie ściśle przylegać. Wyglądają wtedy jak jednolite, zlane zaczerwienienie.

Pierwsze objawy rozszerzonych naczynek to zaczerwienienie nosa, policzków i przestrzeni między brwiami, a także uczucie gorąca na twarzy po wypiciu alkoholu, kawy i herbaty oraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia.

Skóra z tendencją do rozszerzonych, pękających naczynek wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz profilaktyki chroniącej przed nasileniem się objawów.

Polecane zabiegi:


cennik

Trądzik


Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale równie coraz częściej ludzi dorosłych.

Trądzik ma zwykle podłoże dziedziczne - u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Najczęściej towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry. Złuszczony naskórek zatyka wówczas ujścia gruczołów łojowych tworząc zaskórniki. Stają się one pożywką dla bakterii bytujących w mieszkach włosowych (Propionibacterium Acnes).

Kłopotom z cerą u nastolatków sprzyja gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Po 20 roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika.

Nie wiadomo dokładnie, co może powodować trądzik u dorosłych. Lekarze przypuszczają, iż niektórzy mają po prostu osobniczą skłonność do nadprodukcji sebum, np. w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu (skóra jest jednym z organów silnie reagujących na bodźce psychiczne), a także wskutek zażywania niektórych leków – antydepresyjnych lub hormonalnych, zwłaszcza kortykosteroidów.

Trzy fazy rozwoju trądziku
Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby.

 • Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
 • Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
 • Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.


Polecane zabiegi

cennik

Korekta kształtu nosa


W niektórych wypadkach można uzyskać zadowalającą korekcję nosa poprzez nastrzykiwanie wypełniaczem (preparat Radiesse lub kwas hialuronowy). Pozwala to na natychmiastową korekcję garbu, nierówności i podniesienie grzbietu oraz czubka nosa. Oczywiście poprzez użycie wypełniaczy nie osiągniemy tak radykalnych rezultatów, jak w przypadku ingerencji chirurgicznej, jednak zabieg pozwala na znaczną poprawę kształtu nosa, wypełnienie zagłębień, prostowanie grzbietu i optyczne zwężenie oraz zmniejszenie nosa. Niezmiernie ważne jest jednak to, że korekta dokonywana jest bez bólu, rekonwalescencji i bez możliwych powikłań pooperacyjnych a efekty zabiegu są natychmiastowe.

Polecane zabiegi

cennik

Małe lub asymetryczne usta


Powiększanie ust to zabieg zalecany osobom, które dostrzegają problem zbyt małych ust, chciałyby zmienić ich kształt bądź nadać im sprężystości. Zabieg jest dobrym rozwiązaniem zmniejszenia zmarszczek powstałych wskutek palenia papierosów lub starzenia się. Zabieg powiększenia ust wykonuje się także jeśli zachodzi konieczność rekonstrukcji lub potrzebna jest korekta asymetrii. Zabieg ten przynosi dobre efekty u osób z zanikającym kolorytem.

Wskazania do zabiegu
Zanik czerwieni wargowej, utrata jędrności, zatarcie granicy pomiędzy czerwienią wargową i skórą są naturalną zmianą zachodzącą w przebiegu procesu starzenia. Zwiększenie objętości ust i podkreślenie konturu pozwalają na uzyskanie efektu odmłodzenia.

Polecane zabiegi

cennik

PrzebarwieniaGłówną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na powstawanie przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne oraz ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych kosmetyków. Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry).

Najczęstsze miejsca występowania przebarwień to twarz, dekolt i grzbiety dłoni. Do najczęściej spotykanych przebarwień zaliczamy: piegi, plamy soczewicowate, ostudę, przebarwienia pozapalne i polekowe.

Niwelowanie powstałych zmian nie jest łatwe i aby było skuteczne wymaga determinacji i konsekwencji. Preparaty aplikowane w kuracji należy stosować regularnie, często przez wiele miesięcy. Preparaty rozjaśniające przebarwienia powinny być stosowane jako element kuracji łączonej z zabiegami u lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Terapia przebarwień jest procesem długotrwałym, dobre rezultaty uzyskuje się łącząc różne zabiegi.

Polecane zabiegi


cennik


 

Strefa Ciała

WIOTKOŚĆ SKÓRY SZYI I DEKOLTU


Szyja bezwzględnie pokazuje wiek, zwłaszcza gdy jej kondycja kontrastuje z zadbaną cerą. Skóra w tej okolicy jest delikatna, cienka z niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Bruzdy pojawiają się na niej już w młodym wieku, zwłaszcza u osób korzystających często z solarium. Skóra jest tu bardzo reaktywna, często się czerwieni i ulega podrażnieniom. Czasami w tej okolicy gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej w postaci drugiego podbródka lub otłuszczenia całej szyi. W walce z tymi problemami pomaga nam szeroki wachlarz metod.

Dekolt jest ogromną ozdobą, ale codzienne odsłanianie naraża go na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Skutki fotostarzenia wywołują nierówną karnację, przebarwienia i odbarwienia oraz utrwalony rumień. Ponadto pojawiają się tutaj zmarszczki i wiotkość skóry.

Polecane zabiegi cennik

Zabiegi na łokcie i kolana


Skóra na łokciach i kolanach z biegiem czasu staje się cienka, przesuszona i zwiotczała. W okolicy kolan dodatkowo gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej i pojawiają się nielubiane przez nas „wałeczki”. Jest wiele sposobów, które pomogą rozwiązać te problemy.

Polecane zabiegicennik

Rozstępy


Rozstępy to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczeniem i bólem. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te mają postać włókienkowatą, tworząc uporządkowaną sieć i nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.

Fazy powstawania rozstępów:
w fazie I - zapalnej rozstępy mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
w fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Wynika to z prób regeneracji zerwanej sieci włókien kolagenu oraz cieniutkich włókien elastyny. Ponieważ nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%. Najlepsze efekty w leczeniu rozstępów uzyskuje się w terapii świeżych rozstępów, czyli możliwie najwcześniej od wystąpienia zmian.

Polecane zabiegi
cennik

BliznyProces gojenia rany składa się z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich to faza reakcji zapalnej, podczas której dochodzi do migracji komórek fagocytarnych, takich jak: makrofagi, granulocyty i monocyty. W drugiej fazie, proliferacji i angiogenezy, komórki te ulegają przekształceniu w fibroblasty produkujące włókna kolagenowe oraz dochodzi do proliferacji włośniczek z tworzeniem się naczyń krwionośnych. Podczas trzeciej fazy, modelowania i przebudowy, blizna staje się miękka i blednie. Okres powstawania i modelowania blizny trwa do 12 miesięcy.

Jednak nie we wszystkich przypadkach gojenie rany przebiega w ten sposób. Bywa, że blizna staje się przerosła lub rozrasta się w niekontrolowany sposób. Staje się ona wówczas twarda, gruba, mało elastyczna, dając bardzo nieestetyczny wygląd. Może także upośledzać funkcje stawów przez tworzące się przykurcze lub prowadzić do deformacji kości, co zdarza się zwłaszcza u dzieci.

Bliznowiec (keloid) jest to rodzaj patologicznego gojenia się skóry po niewielkim urazie z przerwaniem jej ciągłości. Tkanki bliznowca charakteryzują się niekontrolowanym rozrostem poza granice rany. Blizna przerostowa jest tkanką bliznowatą rozrastającą się tylko w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry i nie rozrastającą się dookoła. Blizna taka jest gruba, zaczerwieniona i wystaje ponad powierzchnię skóry otaczającej.

Polecane zabiegi


cennik

CellulitCellulit, potocznie nazywany skórką po­ma­rań­czo­wą, to li­po­dy­stro­fia czyli nie­pra­wi­dło­we roz­miesz­cze­nie tkan­ki tłusz­czo­wej, wy­stę­pu­ją­ce razem z obrzę­ko­wo-włók­ni­sty­mi zmia­na­mi tkan­ki pod­skór­nej. Ob­ja­wem cel­lu­li­tu jest nie­rów­na i po­fał­do­wa­na po­wierzch­nia skóry. Naj­czę­ściej wy­stę­pu­je na udach, bio­drach, ko­la­nach, po­ślad­kach oraz ra­mio­nach. W miej­scach wy­stę­po­wa­nia cel­lu­li­tu wi­docz­ne są guzki i zgru­bie­nia, przy do­ty­ku bywają bo­le­sne. Cel­lu­lit wy­stę­pu­je u coraz młod­szych dziew­cząt a nie­rzad­ko rów­nież u męż­czyzn.

Najnowsze badania tkanek wyodrębniły dwa rodzaje cellulitu:

 • cellulit wodny - w ciele kobiety, począwszy od okresu dojrzewania, odkładają się zapasy wody i tłuszczu, aby przygotować się do ewentualnej ciąży. W kolejności postępuje przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm wydala tą ,,nadwyżkę”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny zostaje zaburzony, prowadzi to do powstania cellulitu.
 • cellulit lipidowy - występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe i kwasy tłuszczowe dostarczane drogą krwi. W warunkach prawidłowych dochodzi do ich rozpadu na związki. W sytuacji odwrotnej komórki pęcznieją, zaczynają tworzyć się guzki określane potocznie jako,, skórka pomarańczowa”.
Wyróżniamy 4 stadia rozwoju choroby:
 • I stadium (obrzękowe): charakteryzuje się zmniejszeniem elastyczności, zwiększeniem możliwości ujęcia skóry w fałd, hipotermią, zwiększeniem „ciastowatości” skóry,
 • II stadium (fibrozy- włóknienia): skóra jest blada, hypotermiczna, obserwuje się zwiększenie „ciastowatości” skóry, regionalne zmniejszenie elastyczności i zwiększenie zdolności ujęcia jej w fałd. Odczucia parestezji niezbyt wyraźne, a „pinch test” (test szczypania ) jest negatywny.
 • III stadium (sklerozy- stwardnienia): widoczna jest ” skórka pomarańczowa”. Wyczuwalne są też drobne granulki w głębszych warstwach tkanki podskórnej, czasami pojawia się ból. Następuje zmniejszenie elastyczności skóry z rejonami skóry wiotkiej. Brak dolegliwości bólowych spontanicznych, czasami pozytywny „pinch test”.
 • IV stadium (guzkowe): skóra blada, pofałdowana o wyglądzie przypominającym „materac”, regionalnie hypotermiczna, wiotka. Łatwo daje się ująć w fałd. Występują guzki pojedynczo lub w pakietach, bolesne palpacyjnie. Często zgłaszany jest ból spontaniczny. Pozytywny „pinch test.
Nie da się określić jednej konkretnej przyczyny powstania cellulitu. Wśród przyczyn wymienić można złą, niedostosowaną do potrzeb własnego organizmu dietę, brak ruchu, zaburzenia krążenia krwi oraz układu limfatycznego, uwarunkowania genetyczne (decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz), gospodarka hormonalna, duża liczba wypalanych papierosów (nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu), picie nadmiaru kawy, która ma duży wpływ na zatrzymywanie płynów w tkankach.
 
Polecane zabiegi

cennik

Skóra sucha, pozbawiona blaskuSkóra osłania i chroni narządy wewnętrzne przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, utrzymuje także m.in. optymalne nawilżenie i chroni ustrój przed utratą wilgoci.  Gdy dojdzie do zaburzenia tych mechanizmów lub gdy ilość traconej przez naskórek wody jest nieproporcjonalna do poziomu jego nawodnienia, wtedy pojawia się suchość skóry, cechująca się obecnością zaczerwienienia, nadmiernym złuszczaniem, zmatowieniem, obecnością pęknięć i podrażnień, a także innych subiektywnych objawów obniżających jakość życia, takich jak uczucie ściągnięcia, spierzchnięcia, dyskomfort, uporczywy świąd, kłucie lub pieczenie. Suchość skóry to stan informujący o uszkodzeniu lub spadku wydolności bariery naskórkowej, którą tworzą płaszcz hydrolipidowy (naturalny czynnik nawilżający) a także lipidy spoiwa międzykomórkowego. Może się ona pojawić u każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy pierwotnego typu cery.

Najczęstsze przyczyny suchości to czynniki środowiskowe, m.in. wiatr, mróz, suche powietrze, także suchy i zimny klimat, klimatyzatory, wentylatory, urządzenia nawiewowe, ekspozycja na promieniowanie UV, wysokie i bardzo niskie temperatury. Suchość skóry może być również spowodowana częstym kontaktem z wodą (wpływ ma jej jakość, chlorowanie, twardość).

Czynniki genetyczne mogą warunkować nieprawidłowy proces rogowacenia, a tym samym być przyczyną suchości skóry. Do genetycznie uwarunkowanych chorób przebiegających z zaburzeniem procesu keratynizacji zalicza się przede wszystkim uogólnione zaburzenia rogowacenia (np. rybia łuska), nadmierną proliferację naskórka obserwowaną zarówno w łuszczycy, jak i atopowym zapaleniu skóry. Wśród przyczyn suchości skóry wymienia się też palenie papierosów i picie alkoholu.
Do odwodnienia organizmu, a tym samym do powstawania objawów suchości, może dojść wskutek błędów żywieniowych, a także zmniejszonej podaży wody, wyniszczenia organizmu, stanów gorączkowych, wymiotów, biegunki, stosowania leków diuretycznych. Wpływ ma również niewłaściwa dieta, niedobory pokarmowe, zwłaszcza awitaminozy (np. niedobory witaminy A) oraz dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i wody mineralne.

Objawy suchej skóry bardzo często towarzyszą chorobom ogólnoustrojowym, takim jak cukrzyca, przewlekłe choroby narządów wewnętrznych (np. niewydolność nerek i/lub wątroby), niedoczynność tarczycy, nowotwory narządów wewnętrznych, jadłowstręt psychiczny czy uszkodzeniu ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, jak i innym chorobom o podłożu neurologicznym.

Polecane zabiegi


cennik

Nadmiar tkanki tłuszczowejTkanka tłuszczowa znajduje się głównie w warstwie podskórnej (wzmacnia i nadaje skórze elastyczność) oraz otacza niektóre narządy wewnętrzne. Komórki tłuszczowe uwalniają tłuszcz, jako materiał energetyczny dla procesów oddychania komórkowego, w miarę zapotrzebowania organizmu (tkanka tłuszczowa jest również materiałem zapasowym). Poza magazynowaniem tłuszczów, tkanka tłuszczowa pełni rolę warstwy termoizolacyjnej dla organizmu oraz ochronnej dla niektórych narządów, a także funkcję gruczołu wydzielania wewnętrznego.

Do odkładania się tkanki tłuszczowej przyczyniają się przede wszystkim insulina (brzuch) i hormony płciowe, głównie estrogen (uda, pośladki, biodra). W przypadku kobiet zmiany hormonalne w okresie cyklu menstruacyjnego przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej na biodrach, udach i pośladkach. Dlatego podczas odchudzania, organizm stara się jak najbardziej chronić te partie ciała - tkanka tłuszczowa jest w tych miejscach bardzo oporna na spalanie tłuszczu.

Odkładanie tkanki tłuszczowej na biodrach, udach i pośladkach nie jest tak groźne, jak w przypadku gromadzenia się tłuszczu w obrębie brzucha. Potocznie zwana „oponka” to efekt działania przede wszystkim insuliny, a właściwie oporności insulinowej, która oznacza, że tkanki przestały być wrażliwe na insulinę w wyniku przeładowania diety węglowodanami, a zwłaszcza cukrami prostymi.

Wraz z wiekiem spowolnieniu ulegają procesy przemiany materii – zwiększanie się zawartości tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu jest naturalnym procesem. Mówi się, że predyspozycja do odkładania tkanki tłuszczowej wiąże się również z naszymi genami, co nie oznacza, że jesteśmy skazane na taką zależność, a jedynie bardziej skłonne. Jednak o ile nie mamy wpływu na nasze geny, to nasz styl życia możemy odpowiednio zmodyfikować.

Polecane zabiegi


cennik

Nadpotliwość


Nadmierne pocenie się dotyczy od dwóch do trzech procent populacji i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Osoby dotknięte nadpotliwością wydzielają w spoczynku około 3 litry potu dziennie, natomiast zdrowa osoba poci się trzy razy mniej intensywnie. Choroba ta może być miejscowa lub uogólniona. Rodzaj nadpotliowości miejscowej dotyczy zazwyczaj pach, dłoni, stóp i rzadziej – twarzy. Natomiast uogólniona obejmuje całe ciało.

Nadpotliwość, zwłaszcza ta ogólna, często jest jednym z objawów choroby podstawowej, m.in infekcji połączonej z wysoką gorączką, chorób nowotworowych, neurologicznych oraz zaburzeń hormonalnych np. nadczynność tarczycy i cukrzyca. Ponadto zwiększone wydzielanie potu może występować podczas menopauzy, andropauzy oraz nadpobudliwości nerwowej. Nadpotliwość wywoływana jest także przez czynniki fizyczne, takie jak gorący klimat, stres, silne emocje czy otyłość. Najczęściej jednak jest to choroba genetyczna. Zazwyczaj ujawnia się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Wystarczy jednak poddać się zabiegowi trwającemu około godziny, by wszystko wróciło do normy.

Polecane zabiegi
BOTOX - to najmniej inwazyjny zabieg na nadpotliwość. Botulinę wstrzykuje się w skórę w małych dawkach co 1-1,5 cm. Łącznie w czasie zabiegu zużywa się sporo preparatu, bo na dłoń mniej więcej 1 ampułkę, czyli tyle co na całą górną część twarzy. Botox blokuje działanie gruczołów, jednak nie na zawsze. Skuteczność zabiegu trwa około pół roku.

cennik

Wypadanie włosów, łysieniePrzyczyn wypadania włosów może być wiele i każda z nich może być spowodowana przez zupełnie inne czynniki.

Życie włosa można podzielić na trzy fazy odbywające się w cyklach następujących po sobie: pierwszą fazą jest faza wzrostu (anagen), w przybliżeniu dziewięćdziesiąt procent włosów na głowie jest właśnie w tej fazie. Włosy potrafią trwać w fazie wzrostu od dwóch nawet do ośmiu lat. Po fazie wzrostu następuje faza przejściowa (katagen) i trwa znacznie krócej, od dwóch do czterech tygodni. Ostatnią fazą rozwoju włosów jest faza spoczynku (telogen), która z kolei trwa dwa do czterech tygodni. Codziennie tracimy średnio ok. stu włosów i są to te włosy, które aktualnie są w fazie spoczynku, kiedy mieszek włosowy po prostu odpoczywa. Po wypadnięciu danego włosa w jego miejscu wyrasta nowy i cykl włosów się powtarza. Póki ilość wypadających włosów mieści się w normie nie ma powodów do obaw.

Jeśli jednak ilość włosów, jakie tracimy znacznie wzrośnie może to oznaczać, iż mamy kłopot z łysieniem. W przypadku wykrycia problemu, żeby skutecznie walczyć z wypadaniem włosów należy poznać przyczynę ich wypadania.
Przyczyn może być wiele, mogą to być czynniki fizyczne spowodowane np. naciąganiem włosów, chorobą psychiczną jak np. trichotillomanią, urazami termicznymi czy promieniowaniem jonizującym lub substancjami toksycznymi. Wypadanie włosów może też być spowodowane lekami przeciwdrgawkowymi, przeciwtarczycowymi lub hormonami. Istnieją również choroby zakaźne, które powodują wypadanie włosów np. kiła czy inne choroby zakaźne wiążące się też z wysoką gorączką. Prócz chorób zakaźnych groźne dla naszych włosów mogą być również choroby układowe, choroby skóry owłosionej lub uwarunkowania genetyczne czy zatrucie organizmu np. rtęcią czy arsenem.

Najczęściej mamy jednak do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi oraz hormonami. Ok. 87% przypadków wypadania włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym. Jest to rodzaj łysienia zwany również łysieniem typu męskiego. Proces łysienia rozpoczyna się od poszerzania zatok czołowych, a następnie atakuje centralną część szczytową głowy. Za przyczynę wypadania włosów w tym przypadku są hormony męskie – androgeny. Testosteron a właściwie jego pochodna, aktywniejsza postać dihydrotestosteronu atakuje mieszki włosowe powodując ich obkurczenie. Choć to dihydrotestosteron wpływa na obkurczanie mieszków włosowych to proces wypadania włosów w większej mierze uzależniony jest od uwarunkowań genetycznych. Gdyż to właśnie geny decydują o wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu.

Polecane zabiegi


cennik

DłonieZadbane dłonie są bardzo ważnym elementem naszego wizerunku.

Z wiekiem skóra na dłoniach staje się bardziej wiotka. Następuje zanik mięśni i podskórnej tkanki tłuszczowej, co powoduje większą widoczność ścięgien oraz  poszerzonych żył. Dłonie wyglądają na „wychudzone”. Oprócz tego dłonie bardziej niż inne części ciała narażone są na czynniki środowiskowe: promieniowanie UV, różnice temperatur. Na skórze zaczynają pojawiać się plamy słoneczne (starcze) oraz siatka zmarszczek.

Polecane zabiegi:


cennik

Rozszerzone naczynia krwionośne (pajączki), rumień, trądzik różowaty


Rozszerzone naczynka krwionośne zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie i nogach. Najpierw występuje rumień, który nasila się pod wpływem emocji, a następnie pojawiają się drobne, rozszerzone naczynka. Nie jest to jedynie defekt estetyczny, ponieważ rezultatem tego stanu może być m.in. trądzik różowaty. Rozszerzone naczynka na nogach mogą stanowić objaw schorzenia (niewydolności) żył. Z tego względu popękane naczynka muszą być leczone, aby nie dopuścić do ewentualnych powikłań.

Popękane naczynka pojawiają się pod wpływem zimnych lub gorących temperatur, ich gwałtownej zmiany, wiatru, emocji, słońca i picia alkoholu. Problem często występuje u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży z powodu zmian w gospodarce hormonalnej, w szczególności ilości produkowanego przez organizm estrogenu i progesteronu, który zmniejsza napięcie ścian naczyń żylnych. To właśnie estrogen jest też przyczyną pojawiania się popękanych naczynek u kobiet stosujących hormonalne metody antykoncepcji.

Szczególnie podatne na pękanie naczynek są osoby z suchą, cienką i delikatną skórą, która gwałtowniej reaguje na bodźce zewnętrzne. Słabe i pozbawione elastyczności naczynka przebiegają bliżej powierzchni skóry, toteż cera staje się nienaturalnie zaróżowiona. Fachowa nazwa takich zmian to teleangiektazje. Wyraźne, czerwone niteczki mogą do siebie ściśle przylegać. Wyglądają wtedy jak jednolite, zlane zaczerwienienie.

Pierwsze objawy rozszerzonych naczynek to zaczerwienienie nosa, policzków i przestrzeni między brwiami, a także uczucie gorąca na twarzy po wypiciu alkoholu, kawy i herbaty oraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia.

Skóra z tendencją do rozszerzonych, pękających naczynek wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz profilaktyki chroniącej przed nasileniem się objawów.

Polecane zabiegi:


cennik

 
 

Copyright В© 2014 Radziejewska Clinic. All rights reserved.

wykonanie: Webster-Studio

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.