Jak smog wpływa na naszą skórę? 

Wśród mieszaniny zanieczyszczeń powietrza znajdują się m. in. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pyły drobne PM10 i PM2,5 oraz metale ciężkie. Jak wpływają na kondycję skóry?

Nasza skóra jest zaopatrzona w niewidzialną tarczę zapewniającą odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Jest to tzw. płaszcz hydrolipidowy, który jest podatny na uszkodzenie wskutek ekspozycji na smog, promieniowanie czy skrajne temperatury. W efekcie tych zjawisk skóra jest dużo bardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Pierwsze objawy, z którymi zgłaszają się pacjenci cierpiący z powodu „smogowej cery” to m.in. suchość, nadwrażliwość, szorstkość, pogorszenie kolorytu co prowadzi do przyspieszonego starzenia. Skóra traci jędrność oraz potencjał regeneracyjny. Zmarszczki zaczynają być widoczne. U części osób pojawiają się przebarwienia. Zmiany następują na poziomie komórkowym, gdzie wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe i elastynowe co niezmiernie szkodzi naszej urodzie.  

Medycyna i paprocie czyli jak się chronić? 

Znaczną ilość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach w pracy i domu. Warto zainwestować w urządzenia oczyszczające powietrze oraz rośliny pochłaniające zanieczyszczenia. Popularnymi gatunkami antysmogowymi są m. in. draceny, bluszcz, gerbera, chryzantema czy paprocie.

Kluczowa jest również odpowiednia pielęgnacja. Nie zwlekajmy z oczyszczaniem skóry po powrocie do domu. Demakijaż należy wykonywać delikatnym olejkiem lub płynem micelarnym, a następnie stonizować skórę. Tu świetnie sprawdzają się hydrolaty kwiatowe. Następnie nasza pielęgnacja powinna iść dwutorowo. Z jednej strony zależy nam na dostarczeniu antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami t.j. serum z witaminą C, E, czy kwasem ferulowym, a z drugiej strony chcemy odbudować płaszcz hydrolipidowy, gdzie bardzo cenione przez pacjentów są kremy bogate w ceramidy, króre utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry.

Pamiętajmy o diecie bogatej w antyoksydanty. Tutaj szczególnie polecam ryby morskie, orzechy, czerwoną paprykę czy natkę pietruszki. Dodatkowo możemy stosować suplementację witaminy C i E, które wspólnie mają bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny. 

Antyoksydanty w gabinecie

Szukając wsparcia w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej naprzeciw wychodzi zabieg redermalizacji skóry. Mezoterapia preparatem Xela Rederm jest prawdziwym hitem w walce skóry ze smogiem. Główny składnik - bursztynian sodu jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki któremu pacjentki widzą znaczną poprawę jakości skóry. Dodatkowo stanowi on ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Pacjenci skarżący się na częste przesuszanie się skóry w wyniku przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach są szczególnie zadowoleni właśnie z zabiegu redermalizacji. Zawdzięczają to nie tylko bursztynianowi, ale kwasowi hialuronowemu, który silnie nawilża i zabezpiecza skórę przed utratą wody. Preparat Xela Rederm występuje w trzech różnych stężeniach, który indywidualnie dobieram dla każdego pacjenta.

Akcja regeneracja

Często spotykam się z pacjentami, którzy oczekują pomocy w regeneracji i odżywieniu skóry po ekspozycji na promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza. Chcą oni osiągnąć szybki efekt oraz zapewnić naturalny wygląd. W takich sytuacjach lubię sięgać po zabieg regeneracyjny skoncentrowanymi czynnikami wzrostu i komórek macierzystych (CGF Harmony). Zabieg złożony jest z dwóch części: płynnej i żelowej. Dzięki wykorzystaniu krwi pacjenta terapia jest bardzo bezpieczna. Już po kilku dniach widoczne są pierwsze efekty. Skóra wygląda na młodszą, napiętą i rozjaśnioną. Zalecam wykonanie 3 zabiegów co 6 tygodni.

W mojej opinii wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę będzie coraz bardziej znaczący. Uważam, że tylko nasza uwaga na wszystkich polach może przynieść efekty i zapobiec lub zahamować negatywnym skutkom smogu.

 dr Aleksandra Sobiecka