Jeśli marzy Ci się młodsza, gładka skóra bez przebarwień i blizn to zapraszam do przeczytania poniższego tekstu.

W wyborze odpowiedniego sprzętu decydującym czynnikiem jest problem skórny z jakim zgłasza się Nasz pacjent. Do najczęstszych defektów, należą: 

Przebarwienia 

Przebarwienia pozapalne, potrądzikowe, melasma, piegi, plamy starcze, uszkodzenia posłoneczne lub nierówny koloryt skóry. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie laser tulowy i laser frakcyjny. Oba lasery mają udowodnioną skuteczność w leczeniu zmian barwnikowych, zwłaszcza tych, które nie odpowiadają na powierzchowne leczenie peelingami. Plan zabiegowy obejmuje około 3-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Czym się różnią?

Laser tulowy to jedyny na rynku laser subablacyjny, który łączy w sobie zarówno cechy technologii ablacyjnych, jak i nieablacyjnych. Dzięki temu dodatkowo stymuluje procesy odnowy skóry poprzez jej delikatne złuszczenie. Po zabiegu pacjenci obserwują poprawę w zakresie jej faktury, napięcia i wyrównania kolorytu tzw. efekt “baby face” - skóra jest jaśniejsza, młodsza i gładsza. Kolejną wyjątkową cechą tego lasera jest wysoki profil bezpieczeństwa dla ciemniejszych fenotypów skóry od III do VI wg. Fitzpatricka. Przez około 24h po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, w kolejnych dniach ulega ściemnieniu i drobnopłatkowemu złuszczeniu. Czas gojenia wynosi około 5 dni.

Laser frakcyjny to laser nieablacyjny, który podgrzewa tkankę, nie powodujac łuszczenia skóry. Nie wymaga zatem czasu rekonwalescencji. Idealnie sprawdzi się do korekty niewielkich zmian pigmentacyjnych oraz dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższy okres gojenia po zabiegu. 

Blizny

Blizny przerostowe, pooperacyjne, pourazowe, potrądzikowe, rozstępy. Złotym standardem w tym przypadku jest laser CO2. Mikroablacyjne kolumny lasera wnikają głęboko w skórę na maksymalną głębokość 2,5 mm, powodując przebudowę zbliznowaciałej tkanki. W efekcie blizny ulegają znacznemu spłyceniu, zmiękczeniu - dzięki temu zwiększa się ruchomość funkcjonalna, dochodzi również do redukcji przebarwień. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, obrzęknięta, w kolejnych dniach pojawiają się strupki, które ulegają płatowemu złuszczeniu. Czas gojenia wynosi około 7-14 dni. Natomiast skóra może być zaczerwieniona jeszcze przez kilka miesięcy po zabiegu. Plan zabiegowy obejmuje min. 3 zabiegi w odstępach 4 tyg. W przypadku braku możliwości tak długiego gojenia, oraz przy płytszych bliznach np. potrądzikowych alternatywą będzie laser tulowy w wersji ablacyjnej. Czas gojenia w tym przypadku to około 7 dni.

Zmarszczki, wiotkość skóry

W celu zmniejszenia skórnych oznak starzenia tj. fotostarzenie, zmarszczki, a także zagęszczenia skóry dobrym rozwiązaniem będą lasery ablacyjne. Tak zwany “laserowy resurfacing” czyli proces usuwania naskórka i powierzchownych warstw skóry właściwej. Jest to także doskonały wybór u pacjentów chcących odmłodzić okolicę oczu, którzy jeszcze nie są gotowi na zabieg chirurgiczny lub jako zabieg uzupełniający po plastyce powiek. Już po jednym zabiegu dochodzi do znacznego spłycenia zmarszczek i przebudowy tkanki do kilku miesięcy po zabiegu. Czas gojenia w przypadku lasera CO2 to 7-14 dni, w przypadku delikatniejszego resurfacingu u młodszych pacjentów przy wykorzystaniu lasera tulowego do 5 dni.

Rumień, teleangiektazje tzw. pajączki 

Obecnie standardem w usuwaniu zmian naczyniowych jest laser o długości fali 532nm. W Saska Clinic laserem przeznaczonym do likwidacji naczynek jest laser naczyniowy.
Jest to pierwszy na świecie laser wykorzystujący technologię równoczesnego użycia podwójnej długości fali świetlnej 532nm i 940nm, dzięki czemu podczas emisji możemy użyć dużo mniejszej mocy. Często jest to zabieg jednorazowy, wykonywany w Saska Clinic przez lekarza flebologa. Trwa średnio 30 minut. Nie wymaga czasu rekonwalescencji. 

Podwójny podbródek, chomiczki 

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zabieg laserowego ujędrniania skóry i usuwania tkanki tłuszczowej  - niechirurgiczna, minimalnie inwazyjna procedura. Jest to laser diodowy emitujący energię o długości fali 1470 nm, która pochłaniana jest przez wodę, jak i tkankę tłuszczową. Dzięki temu redukuje wiotkość skóry oraz nadmiar tkanki tłuszczowej jednocześnie. Najczęściej zalecamy wykonać zabieg obejmujący dolne piętro twarzy i podbródek aby uzyskać uniesienie, ujędrnienie tkanki i redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu występuje zaczerwienienie i obrzęk, który stopniowo ustępuje w ciągu tygodnia. Efekty pozabiegowe narastają w czasie nawet do 6 miesięcy. Często jest to zabieg jednorazowy, który można powtórzyć min. po 6 miesiącach. 

Podsumowując, lasery w rękach specjalisty to doskonałe narzędzie by poprawić wiele defektów skórnych, a także by działać profilaktycznie - przeciwstarzeniowo. Gdy pacjent stosuje się do zaleceń przed- i pozabiegowych, są to zabiegi bezpieczne, obarczone bardzo niskim ryzykiem powikłań.

opracowała dr Ewelina Krasowska,
lekarz medycyny estetycznej, w trakcie specjalizacji z okulistyki