Pruszący śnieg, różnice temperatury, przenikliwy wiatr. Zimowa aura nie sprzyja dobrej kondycji naszej skóry. Dlatego też, tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja w tym trudnym okresie. Przestrzeganie kilku poniższych zasad pomoże uchronić nasz największy narząd przed opłakanymi skutkami chłodu oraz pozwoli cieszyć się jego zdrowiem.

Chroń

Po umyciu twarzy i tonizacji, aplikuj serum z witaminą C lub ksantohumolem. Zarówno witamina C jak i ksantohumol mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Są niezbędnym narzędziem w walce z wolnymi rodnikami atakującymi codziennie naszą skórę. Przed każdym wyjściem na zewnątrz nakładaj bogaty krem, który będzie stanowił okluzję dla naszego naskórka. Składnikami jakie powinny się w nim znaleść są: ceramidy, masło shea, kwasy tłuszczowe czy mocznik.

Ostatnim etapem zimowej ochrony powinna być aplikacja kremu z filtrem SPF 50. Chcę podkreślić, że ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV jest naszym bezwzględnym obowiązkiem całorocznym! Promieniowanie UV uszkadza nasze komórki w sposob niewidoczny gołym okiem, bez względu na porę roku i intensywność nasłonecznienia. Widoczne dla nas zmiany pojawiają się dopiero z czasem. Niestety, często jest za późno by je cofnąć i się ich pozbyć.

Nawilżaj

Po dokładnym demakijażu, najlepiej wieczorem, 2 razy w tygodniu, stosuj maski nawilżające. Do wyboru mamy szeroką gamę, zarówno tych w płacie nasączonych płynem bogatym w silnie substancje odżywcze, jak i klasycznych kremowych. Jakich składników szukać maskach? Kwasu hialuronowego, azulenu, kolagenu, wyciągu z alg czy awokado.
Nawilżanie naszej skóry powinno się odbywać także od wewnątrz, dlatego picie odpowiednich ilości wody 1,5-2 l. oraz suplementacja witamin A+E z kwasami omega 3 i 6 będzie kompleksowym działaniem w trosce o dobrostan naszej skóry.

Peelinguj

Regularne peelingi enzymatyczne, wykonywane w domowym zaciszu, 2 razy w tygodniu, powinny stać się Twoim rytuałem. Dlaczego to tak istotne w okresie zimowym? Bogate kremy i preparaty zawierające ochronę SPF 50 mogą działać komodogennie na naszą skórę, czyli mogą stać się przyczyną zaskórników. Regularne peelingowanie pozwoli nam uniknąć „zalegania” na naskórku tych produktów oraz ułatwi wchłanialność substancji odżywczych w nich zawartych. Zdecydowanie odradzam stosowanie peelingów grubo czy średnioziarnistych. Naruszają one warstwę hydrolipidową naszej skóry, wywołując stany zapalne i podrażnienia. Skóry grubsze, z tendencją do zapychania się oraz regularnie korzystające z zabiegów gabinetowych, mogą z powodzeniem pozwolić sobie na stosowanie peelingów chemicznych. Zawarte w nich niskie stężenia kwasów będą dobrze wpływały na ich kondycję i regulowały wydzielanie sebum.

Regeneruj

Zimowe miesiące są doskonałym czasem na dogłębną przebudowę naszej skóry. Dlatego też, zainwestuj w preparat z retinolem. Retinol, czyli pochodna witaminy A jest silnie regenerującą substancją, a co za tym idzie – działającą odmładzająco. Spłyca zmarszczki, ujednolica koloryt, wyrównuje strukturę skóry oraz działa przeciwtrądzikowo. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z retinolem, zastosuj preparat z najniższym stężeniem substancji czynnej: 0,25-05%. Początkowa częstotliwość to 1-2 razy w tygodniu. Przy widocznie dobrej tolerancji produktu zwiększamy do 3-4 razy. Chciałabym podkreślić, że retinol lubi migrować na skórze, dlatego nie nakładajmy go bezpośrednio pod oczy. Może wywołać duże podrażnienie i łuszczenie się powiek. Natomiast śmiało możemy go nakładać wokół uszu, z uwzględnieniem płatków usznych. Te miejsca są traktowane „po macoszemu”, szybko tracą jędrność i widać na nich nieubłagalny upływ czasu. Pozwólmy im zatem poczuć zbawienny wpływ retinolu.

Zaufaj profesjonalistom

Okres jesienno-zimowy to doskonała pora na poddawanie się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej jak i kosmetologii. Dogłębna przebudowa skóry oraz niwelowanie wszelkiego rodzaju defektów powinno odbywać się właśnie w miesiącach o małym nasłonecznieniu oraz niższych temperaturach. Ułatwia to proces regeneracji skóry oraz zmniejsza ryzyko niepożądanch przebarwień pozapalnych. 
Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, podrażniona i reaktywna wizyta w profesjonalnym gabinecie będzie również wskazana.

Rozwiązaniem takich problemów są zabiegi odbudowujące uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry. Z mojego doświadczenia wiem,że sprawdzą się profesjonalne protokoły zabiegowe z wykorzystaniem wspomnianego ksantohumolu, serie mezoterapii z preparatami silnie nawilżającymi oraz osoczem bogatopłytkowym. Dobór terapii poprzedzi dogłębna konsultacja, na której oceniam stan skóry oraz jej aktualne potrzeby.

Zapraszam

Joanna Wolska