Kiedy padła decyzja o zakupie Endoliftu było wiadomo, że zrobimy wszystko, żeby dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej i zdobyć doświadczenie zanim zaczniemy wykonywać zabiegi z pacjentami. 

W trakcie zgłębiania wiedzy coraz bardziej się przekonywałam, że technologia lasera o długości fali 1470nm zrewolucjonizuje nasz dotychczasowy sposób pracy z dolną częścią twarzy. Ekscytacji nie było końca, kiedy efekty przerastały nasze oczekiwania. 

Zarówno własne doświadczenia, jak i informacje jakie otrzymywałam od włoskich chirurgów plastycznych takich jak Riccardo Forte czy Roberto dell’Avanzato tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że technologia będzie mogła być wykorzystywana w wielu wskazaniach zarówno u pacjentów, którzy narzekają na wiotkość jak i tych u których zależy nam na częściowej redukcji tkanki tłuszczowej. Oczywiście zabieg ma swoje ograniczenia - jest to wciąż procedura wykorzystywana w trybie ambulatoryjnym, czyli gabinetowym, dlatego bezwzględnie każdego pacjenta przed zabiegiem zapraszamy najpierw na indywidualną konsultację, w celu oceny wskazań, przeciwwskazań oraz oczekiwań. 

Endolift daje bardzo naturalne efekty - skóra się przebudowuje, ale następuje to powoli na przestrzeni 6 miesięcy. Dzięki temu jest to idealny zabieg zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którym zależy na świeżym, ale naturalnym wyglądzie. 

Przed i po zabiegu Endolift - co warto wiedzieć? 

Każdy pacjent zgłaszający się na zabieg Endolift musi być zdrowy – wydaje się to oczywiste, czy faktycznie? Wszystkie ogniska zapalne, które są w trakcie leczenia lub diagnostyki musza zostać wyleczone i dopiero wtedy możemy przystąpić do zabiegu. Czasami pacjenci pytają nas czy jak są w trakcie leczenia kanałowego zęba to czy mogą wykonywać w międzyczasie zabieg? Niestety nie. Po wykonaniu zabiegu Endolift bardzo ważne jest, aby pacjent unikał przyjmowania leków przeciwzapalnych. Kobiety nie mogą być w ciąży i karmić piersią. Również choroba nowotworowa lub aktywny stan zapalny stanowią przeciwwskazanie. 

„Pani mi nie chce wykonać tego zabiegu!”

Nie przestaje mnie zaskakiwać reakcja niektórych pacjentów, kiedy otrzymują informację, że ze względu na ich stan zdrowia lub istniejące przeciwwskazania, odmawiam wykonania zabiegu Endolift. Dobro i bezpieczeństwo pacjenta były, są i będą dla mnie priorytetem i powtarzam to jak mantrę, że kluczowa w zabiegu jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta. 

Kolejnym elementem priorytetowym w procesie leczenia jest zaufanie lekarz - pacjent. Uważam, że bez tego, ani lekarz nie powinien się podejmować zabiegu, ani pacjent na niego decydować. Drodzy pacjenci jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości poczekajcie z decyzją o zabiegu. Porozmawiajcie, zastanówcie się. Może zacznijcie od małoinwazyjnej procedury. Ponowna konsultacja również nie jest niczym złym. Lepiej wstrzymać się i utwierdzić w słuszności, niż się stresować i denerwować. 

Warto też jasno artykułować swoje oczekiwania. Są pacjenci, którzy oczekują długotrwałej opieki, na przestrzeni lat, której efektem będzie dobry, wypoczęty wygląd. Inni pragną szybkich efektów, uzyskiwanych poprzez pojedynczy zabieg. Wtedy warto rozważyć alternatywy, które daje chirurgia plastyczna. 

Endolift- dlaczego każdy może mieć rożny efekt?

Obszar dolnej części twarzy należy do jednych z trudniejszych jeśli chodzi o redukcję efektów starzenia. Skóra wiotczeje czego konsekwencją jest opadanie owalu, tworzenie się tzw.”chomików” i uwidocznienie podbródka. Co gorsze, starzenie przebiega długo, ale my jego konsekwencje zauważany nagle. „Pani doktor te chomiki zaczęłam zauważać od tego roku dopiero”. W medycynie estetycznej sprawdza się zasada - lepiej zapobiegać niż leczyć - dlatego podpowiadamy pacjentom, aby regularnie wykonywali zabieg mezoterapii, lasery lub peelingii po 30r.ż. Pozwoli to dłużej cieszyć się jędrną skórą.

Co kiedy już „mleko się rozlało”? 

Z zabiegów medycyny estetycznej wybieramy rozwiązanie dopasowane do nasilenia problemu-czyli falę radiową lub Hifu albo Endolift. Alternatywą jest lift chirurgiczny wykonywany przez chirurga plastyka. 

Czy któryś z tych wyborów jest lepszy? 

Wszystko zależy od potrzeb i preferencji pacjenta. Ostatnio analizowałyśmy w Saska Clinic zestawienia efektów po endolifcie. Część efektów była spektakularna, cześć zadowalająca. Jedna z koleżanek zadała mi pytanie: „Dlaczego tak się dzieje? Skąd różnice w efektach?”

Odpowiedziałam: „Z racji bycia człowiekiem :)”. Każdy organizm jest inny i reaguje inaczej. Podczas zabiegu wysyłamy do organizmu ludzkiego stymulację, natomiast to od samego organizmu zależy jak mocno zareaguje. Inaczej będzie reagować na koagulację skóra cienka, inaczej skóra gruba. Inaczej będzie u pacjentki z małą ilością tkanki tłuszczowej, inaczej z dużą ilością tkanki tłuszczowej. 

Zapominamy o tym, szczególnie w czasach kiedy medycynę estetyczną traktuje się często czysto usługowo. A jest to wciąż medycyna. Pracujemy na organizmie ludzkim z pełnym szacunkiem do jego wad i zalet:) 

Endolift- i co dalej

Po zabiegu Endolift efekt jest od razu zauważalny. Jego widoczność może być częściowo zmniejszona poprzez występujący obrzęk, który utrzymuje się od 4 do 14dni. 

Przebudowa tkanek następuje w ciągu 6 miesięcy po zabiegu. W tym czasie obserwujemy poprawę napięcia skóry, wyszczuplenie dolnej części twarzy, zmniejszenie „chomików”, a nawet redukcje rumienia w przypadku skór naczyniowych. 

Co może zaburzać zabieg? Po zabiegu należy unikać leków przeciwzapalnych najlepiej przez 2 -3 miesiące. Często zdarza się, że pacjent schudnie lub przytyje co również będzie miało duży wpływ na nasz wygląd, a co za tym idzie ostateczny efekt po 6 miesiącach. 

Jak dbać o skórę po endolifcie? Podstawą jest stosowanie kremu z filtrem SPF50. 

Po miesiącu od zabiegu dla wzmocnienia efektu możemy zacząć wykonywać mezoterapię np. z kolagenem, aminokwasami lub kwasem hialuronowym. W zależności od rodzaju skóry warto rozważyć wprowadzenie w okresie jesienno-zimowym (całoroczne stosowanie wymaga rygorystycznego nakładania kremu z filtrem SPF50) preparatów z retinolem. 

Dodatkową stymulacją po wykonaniu zabiegu Endolift będzie laser frakcyjny ablacyjny lub nieablacyjny. Jego działanie resurfacingowe, ujędrniające w połączeniu z działaniem napinającym endoliftu da świetne rezultaty w postaci jędrnej, napiętej, młodej skóry.

 

Lek. Anna Smorąg