Zabieg wykonywany jest u pacjentów w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i coraz częściej mężczyzn. Młodsze pacjentki przychodzą do lekarza najczęściej z oczekiwaniem konkretnej korekty ust. Zwykle jest to chęć zwiększenia ich objętości, podkreślenia konturu, poprawy kształtu lub wyrównania asymetrii. W późniejszym wieku z reguły powodem jest dążenie do odświeżenia wyglądu i powrót do tego, jak usta wyglądały kilka lat wcześniej. Panowie zwykle chcą skorygować asymetrie lub zniwelować ślady po bliznach czy naczyniakach.

Obawy

Większość pacjentów, u których po raz pierwszy ma zostać wykonany ten zabieg ma obawy dotyczące tego czy efekt końcowy będzie naturalny. Jest to związane z często pojawiającymi się, zwłaszcza na Instagramie, zdjęciami mocno przerysowanych ust. W mojej ocenie, najbardziej zadowalający efekt to taki, gdzie usta wyglądają lepiej, ale nikt nie widzi, że zostały one „poprawione”.

Jest jednak grupa, zwłaszcza młodszych, pacjentek, którym podoba się „pewien” wizerunek i chcą iść w tym kierunku. Tutaj bardzo istotna jest rola mądrego lekarza, który potrafi dokładnie ocenić proporcje twarzy, doradzi, a gdy trzeba odmówi zabiegu, właśnie dla dobra pacjenta.

Prawidłowo czyli?

Prawidłowo zrobione usta powinny poprawiać harmonię rysów twarzy i uatrakcyjniać nasz wygląd. Idealnie opisuje to angielskie słowo „ beautification”, wykonujemy zabieg, żeby upiększyć, poprawić atrakcyjność, odmłodzić, ale efekt ma być naturalny i niezauważalny, jako ingerencja medycyny estetycznej.

Przejdźmy teraz do konkretów. Zabiegi na okolicę ust możemy podzielić na dwie grupy: 

1. Zabiegi modelujące usta, czyli dodające objętości, poprawiające kształt, podkreślające kontur ust, łuk kupidyna itd.

2. Zabiegi poprawiające wygląd ust oraz okolicy wokół ust, takie jak: nawilżenie i rewitalizacja ust, zmniejszenie widoczności zmarszczek nad ustami (zmarszczki palacza lub tzw. kod kreskowy), uniesienie kącików ust, likwidacja naczyniaków na ustach.

Czynniki, które mają znaczenie

Na wygląd ust ma wpływ bardzo wiele czynników i na to wszystko powinien zwrócić uwagę lekarz wykonujący zabieg. To poza kształtem, objętością i jędrnością ust wszystko, co dzieje się w procesie starzenia czyli zanik kostny, mięśniowy oraz tkanki tłuszczowej podskórnej w okolicy ust, brody i bruzd nosowo-wargowych i środkowej części twarzy, starzenie się samej skóry, jej przesuszenie i zanik kolagenu.

Istotne są również wszystkie wady zgryzu, brak zębów, układ kości żuchwy, brody, np. progenia, retrogenia, jak również wady kręgosłupa. Mogą one decydować m.in. o tym, czy górna warga jest bardziej wysunięta w stosunku do dolnej, czy części boczne ust są widoczne i ładnie zarysowane i jaki jest układ kącików ust. Aby uzyskać oczekiwany efekt zabiegu trzeba wsiąść pod uwagę WSZYSTKIE te czynniki, zwłaszcza stomatologiczne i w miarę możliwości je skorygować.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do modelowania kształtu ust jest usieciowany kwas hialuronowy. W zależności od tego, co chcemy skorygować i jaki efekt uzyskać, lekarz wybiera do zabiegu preparaty kwasu hialuronowego o różnych właściwościach reologicznych, czyli różnej gęstości, lepkości, elastyczności itd. Warto zwrócić na to uwagę, że te najlepsze marki kwasów hialuronowych mają w swoim portfolio duży wybór preparatów, które pozwalają uzyskać optymalne efekty. Inny kwas powinien być użyty do podkreślenia konturu ust czy tzw. rynienki oraz podniesienia kącików, inny do uzyskania objętości, a jeszcze inny do nawilżenia i poprawy kolorytu czerwieni wargowej. W celu poprawy wyglądu i jakości ust możemy poza kwasem hialuronowym użyć preparatów do mezoterapii, osocza bogatopłytkowego. W mojej ocenie świetnie sprawdza się w tym celu fibryna bogatopłytkowa. 

Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in. czynne infekcje w obrębie twarzy oraz ogólnoustrojowe, m.in. opryszczka, dlatego profilaktycznie u osób mających wirusa Herpes stosujemy Heviran. Trzeba też zwrócić uwagę na zdrowe zęby i zatoki. Przed zabiegiem warto też usunąć nadmiar kamienia nazębnego, bo może być on siedliskiem dużej ilości bakterii, które bardzo „lubią” kwas hialuronowy i mogą powodować powikłania w postaci nadkażenia. Istotnym przeciwwskazaniem są choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza w fazie niewyrównanej oraz cukrzyca. Oczywiście nie wykonujemy tych zabiegów w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Usta są bardzo unerwioną i wrażliwą częścią twarzy. Posiadają na swojej powierzchni dużą ilość receptorów czuciowych, które dostarczają przyjemnych bodźców np. podczas pocałunku, ale z drugiej strony musimy je bardzo dobrze znieczulić, żeby zapewnić komfort zabiegu. Do tego celu służą nowoczesne preparaty w formie żelu, które nakładamy na 15-30 minut przed zabiegiem.

Po każdym zabiegu związanym z iniekcją usta reagują obrzękiem, czasem może pojawić się zasinienie. Dlatego przed zabiegiem warto przez kilka dni unikać alkoholu oraz leków, które mogą rozrzedzić krew, w tym NLPZ np. Ibuprofen itp. Po zabiegu unikamy intensywnych ćwiczeń, rozgrzewania, ostrych przypraw oraz alkoholu. 

Czy wiesz jaki typ ust posiadasz?

Mamy kilka umownie przyjętych typów ust i sposobów ich korekcji. Oczywiście wszystko zależy od proporcji twarzy, od rasy etnicznej pacjenta i od jego oczekiwań.

• Najbardziej powszechne w słowiańskim typie urody są tzw. usta klasyczne, gdzie dolna warga jest nieco większa od górnej w proporcji 1/3 do 2/3, tzw. złoty standard. Obydwie wargi wypełnia się kwasem hialuronowym z zachowaniem podanych proporcji, kontur ust nie jest mocno zarysowany.

• Kolejne to tzw. usta „cherry lips”, gdzie wypełniacz najczęściej podawany jest w środkowej części wargi górnej i dolnej. Jest to dobra metoda tylko wtedy, gdy naturalnie dobrze zarysowane są części boczne ust.

• Usta w stylu Hollywood, to usta, gdzie warga górna i dolna są równej objętości. Przykładem takich ust są usta Angeliny Jolie. W  tych ustach nie jest mocno zaznaczony konur, są one bardziej płaskie.

• „ Baby doll” – uwypuklony łuk kupidyna i delikatnie wywinięta warga dolna.

• Usta perłowe – górna warga jest zdecydowanie mniejsza od wargi górnej i ma nieco „serduszkowaty” kształt.

• „Russian lips” to hit instagrama – górna i dolna warga jest tej samej wielkości, mocno zaznaczony łuk kupidyna i tak samo zaznaczone „poduszeczki” w części centralnej wargi górnej i dolnej.

Jako lekarze najczęściej do określenia rodzaju korekty, którą chcemy wykonać używamy określeń „French kiss” lub „Russian lips”. Pierwsza metoda oznacza delikatne podkreślanie ust z niedużą korektą objętościową, delikatnym odbudowaniem konturu. Daje bardzo naturalny efekt. Ta korekta wybierana jest przez ok. 80% pacjentów. 

Druga metoda daje zdecydowanie bardziej widoczną korektę objętości ust, jak również podkreślenie, projekcję lub zmianę kształtu zwłaszcza w części centralnej. Wiąże się z nieco dłużej utrzymującym się obrzękiem pozabiegowym. Prawidłowo wykonana daje bardzo ładne efekty zwłaszcza u młodszych pacjentek.

Na przyszłość

Wykonując każdą z tych technik zawsze należy wsiąść pod uwagę, że podany kwas hialuronowy może całkowicie nie zaniknąć nawet po upływie 1 czy kilku lat. Usta zawsze pozostaną nieco większe, co z jednej strony jest bardzo korzystne, bo każdym kolejnym zabiegiem uzyskujemy lepsze efekty a odstępy między zabiegami stają się coraz dłuższe. Z drugiej strony ważne jest, żeby uzyskany efekt był ładny i postrzegany jako naturalny, a nie widoczny jako ingerencja estetyczna. Trzeba pamiętać, że każdy zabieg z użyciem wypełniacza może wiązać się z ryzykiem powikłań naczyniowych dlatego tak ważne jest, żeby tego typu zabiegi wykonywał lekarz, który wie jak szybko i właściwie zareagować w takiej sytuacji.

Dr Iwona Radziejewska