Przecież dziecko u niani, mąż w delegacji, home office załatwiony- musisz zrobić to przecież dzisiaj!

A jednak nie zawsze możesz i nie zawsze warto.

Dlaczego?

W tym poście odpowiadam właśnie na to pytanie. Warto przeczytać, zanim poczujesz  rozczarowanie już za drzwiami gabinetu.  Co jest ważne? Na co zwracać uwagę przed umówieniem się na wizytę? I dlaczego, dla własnego bezpieczeństwa, należy czasami przełożyć termin zabiegu. Nawet jeśli była bardzo wyczekana…

„Jestem chora. A  jak to? To ma jakieś znaczenie?”  Słyszę często od pacjentów, którzy przychodzą na wizytę przeziębieni, z opryszczką, lub przyjmując leki takie jak antybiotyki czy leki przeciwzapalne. Bezpieczeństwo pacjentów i ich zdrowie jest dla nas najważniejsze i  nie wykonujemy w takich stanach zabiegów.  „Na moją odpowiedzialność!”- często to słyszę, ale będąc w stanie osłabienia, nasz organizm może w ogóle nie zareagować na podany przez nas preparat, albo zareagować źle. Dla dobra własnego jak i lepszych efektów najzwyczajniej w świecie należy przełożyć wtedy termin wizyty,  najbezpieczniej na za 2 tygodnie po zakończeniu leczenia. Pamiętajcie, że opryszczka musi być całkowicie wygojona, abyśmy mogli przystąpić do kolejnych działań. Wirus uaktywnia się, gdy nasz organizm jest osłabiony,  dlatego wtedy również nie wykonujemy zabiegów.

„Przyjmuję jakieś leki, ale nie pamiętam jakie.” Pamiętajcie, że ingerencja w organizm to nie zabawa. Niektóre z substancji zawartych w lekach i preparatach mogą wchodzić ze sobą w interakcję. Niektóre powodują rozrzedzenie krwi i zwiększają ryzyko krwiaków. Zanim stawisz się na wizytę przygotuj się i wypisz sobie leki oraz dawki, które przyjmujesz, jeśli jesteś pod stałą opieką jakiejś poradni specjalistycznej np. Kardiologicznej, Psychiatrycznej, Neurologicznej,  zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy przy Twoim schorzeniu nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej i poproś o zgodę na piśmie.

„Ale Pani doktor! Moja koleżanka to miała i u niej zadziałało”

Każdy z nas jest inny, ja wiem, że najbardziej przemawia do nas to, że u osoby którą znamy konkretny zabieg dał pożądany efekt, ale niestety nie u każdego pacjenta tak będzie. I może u Ciebie występują dodatkowe czynniki, które stanowią przeciwwskazanie do tego zabiegu. Lekarz na konsultacji zawsze stara się dobrać jak najlepszy zabieg do danego problemu.

„Ja wiem, że jeszcze trochę powinnam powiększyć usta, wtedy będzie już idealnie”. Jeśli lekarz odradza Wam jakiś zabieg potraktujcie to jako jego dobrą cechę i doceńcie. Lekarze to nie sprzedawcy w sklepie. A pacjenci to nie klienci, którym sprzedadzą wszystko, w każdej ilości.  Najważniejsze jest zdrowie, dobro i bezpieczeństwo pacjenta, a nie kolejny wykonany zabieg. Czasami zatracamy się w przekonaniu, że „im więcej tym lepiej”. W medycynie estetycznej istnieją pewne kanony piękna, wytyczne, normy i według nich staramy się podejmować decyzje o wykonaniu lub wstrzymaniu się z wykonaniem zabiegu. Pamiętajcie też, że każda twarz jest inna- to co wygląda ładnie u koleżanki niekoniecznie musi wyglądać dobrze u was.

„Nie jestem pewna”. To normalne, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miałaś styczności z medycyną estetyczną,  że czujesz pewne obawy. Dlatego warto dać sobie czas, na przemyślenie własnych potrzeb oraz na znalezienie lekarza, któremu będziemy ufać. Warto też zacząć od zabiegów mniej inwazyjnych zanim sięgniemy po te bardziej zaawansowane.

„Mam obciążenia nowotworowe.” Jeśli występuje u Ciebie choroba nowotworowa, lub występowała w przeszłości koniecznie poinformuj o tym na wizycie i umieść taką informację w karcie. Będąc na wizycie u swojego lekarza prowadzącego onkologa, także wyklucz przeciwwskazania do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej.

„A co by było gdybym była w ciąży?”  Jeśli jesteś w wieku rozrodczym  za każdym razem, przed wykonaniem zabiegu medycyny estetycznej powinnaś wykluczyć ciążę. Nie ma badań na szkodliwość zabiegów medycyny estetycznej u  kobiet w ciąży, bo takich badań się na ciężarnych po prostu się nie wykonuje. Ale dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia oraz zdrowia dziecka, lepiej nie wykonywać takich zabiegów podczas ciąży. Na każdym preparacie i urządzeniu istnieje zalecenie, aby u kobiet w stanie błogosławionym lub karmiących piersią ich nie stosować. Istnieje kilka zabiegów kosmetycznych, które możemy wtedy wykonywać, ale o tym napiszę oddzielny post, specjalnie dedykowany przyszłym mamom.

So, stay tuned!
Lek. Anna Smorąg