Mimo, że wykorzystywana jest od wielu lat wciąż budzi wiele kontrowersji. Wiele razy spotykam się z obawą – czy nie spowoduje denaturacji naszego białka? Czy nie nastąpi poluźnienie włókien kolagenowych? Pojawiają się pytania o ewentualne oparzenie. Wielu pacjentów boi się też ewentualnego bólu.

Czy te zarzuty są prawdą? W mojej ocenie nie. Podczas zabiegu w pierwszej kolejności dochodzi do skurczu kolagenu, a następnie stopniowo tworzone są nowe włókna kolagenowe, nie ma więc mowy o poluźnieniu włókien kolagenowych. Bardzo ważna jest kontrola temperatury podczas zabiegu oraz precyzyjne dozowanie czasu emisji fali na określoną powierzchnię – przeszkolony lekarz oraz sam mechanizm ciągłego ruchu głowicy podczas zabiegu, stale mierzona temperatura, pozwalają na maksymalne bezpieczeństwo. Podczas zabiegu odczuwamy głębokie ciepło, które większość osób określa jako miłe, relaksujące uczucie, więc nie musimy obawiać się bólu.

Teraz pewnie części z Was chodzi po głowie pytanie - skąd to ciepło i co to właściwie jest ta fala?  To promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. Wydaje się całkiem proste ….do czasu aż zobaczymy jak wiele jest jej odmian.

Fala fali nierówna

Najsilniej i najgłębiej działającą jest fala monopolarna, która podczas zabiegu wymaga wykorzystania elektrody biernej – wyglądem przypomina duży plaster, który naklejamy na ramię lub łopatkę pacjenta.

Szczególnie ciekawą odmianą radiofrekwencji monopolarnej jest RF mikroigłowy, który dzięki wykorzystaniu maleńkich igiełek dodatkowo mechanicznie stymuluje skórę i działa obkurczająco na naczynka. To pozwala mi z powodzeniem pomagać pacjentom z rumieniem, którzy muszą ze szczególną starannością dobierać zabiegi aby nie doprowadzić do wzrostu rozszerzonych naczynek. Igły poprzez koagulację doprowadzają do redukcji rozszerzonych naczyń.

Falę Radiową wyróżnia, przy wysokiej skuteczności stymulacji skóry do nabudowy kolagenu i elastyny, krótki okres rekonwalescencji – wiele moich pacjentów kolejnego dnia po zabiegu nie ma śladu po zabiegu, a część podaje, że już po 3 godzinach skóra zupełnie dochodzi do siebie.

Na co jeszcze zwracają uwagę pacjenci? Niewątpliwie brak konieczności znieczulania przed zabiegiem. Jest kolejnym atutem, który może być zaletą dla pacjentów uczulonych na składniki środków znieczulających.

Dla wielu zwolenników lasera fraxel istotnym ograniczeniem jest możliwość wykonywania go tylko w okresie jesienno-zimowym. Tutaj rozwiązaniem okazuje się być również Fala Radiowa - zabieg ten jest całoroczny. Również pacjenci z ciemnym fototypem skóry dla których fraxel może być zbyt ryzykowny mogą bez obaw wykonywać ten zabieg.

Gdzie jeszcze warto dostrzec jego moc? Działa obkurczająco na gruczoły łojowe, może redukować powstawanie zmian trądzikowych. Wspomniane już wcześniej zagęszczenie skóry pomaga w walce z pelikanami, wiotkością szyi, zmarszczkach na dekolcie, wiotkością skóry brzucha, ud.

Kolejnym wskazaniem są tzw. „ worki pod oczami” – fala z powodzeniem może zredukować przerośnięte poduszeczki tłuszczowe, dzięki czemu zmniejszamy obrzęki – to zresztą jest jeden z pierwszych efektów jakie moi pacjenci zauważają u siebie po wykonaniu zabiegu w okolicy oczu.

Czy jest cudownym rozwiązaniem dla każdego? Niestety nie.

Kiedy nie możemy skorzystać z RF-u?

Jeśli posiadamy wszczepiony rozrusznik serca i metalowe implanty w ciele w okolicy zabiegowej RF nie jest dla nas. Nie mogą z niego również korzystać kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym, osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami krążenia obwodowego, jeśli chorują na autoimmunologiczne choroby. Podczas zabiegu wykorzystujemy specjalny olejek, który dla pacjentów, którzy nie przepadają za tego typu konsystencją kosmetyków może być minusem.

Efekty

Zabieg w zależności od okolicy nim objętej trwa między 10-60 minut. Pierwsze efekty tak naprawdę są widoczne już bezpośrednio po zabiegu. Jest to efekt skurczu włókien kolagenowych – dzięki temu od pierwszych chwil po zabiegu możemy cieszyć się bardziej napiętą skórą. Przez kolejne 2-6 miesięcy następuje nabudowa kolagenu i elastyny. To kolejna zaleta - zabieg powoduje narastającą poprawę, my już zapomnieliśmy o wizycie, a nasza skóra nadal ulega poprawie.

Oczywiście jest jedno ale - zabiegi należy wykonywać w serii i nie da się przyspieszyć działania. Lepsze efekty osiągniemy działając na bezpiecznych parametrach systematycznie. Zalecane są serie ok 4-6 zabiegów w zależności od stanu wyjściowego. Za to efekty utrzymują się do 24 miesięcy.

Czy Fala Radiowa to technologia przyszłości?

Patrząc przez pryzmat rosnącego tempa życia, oczekiwań oraz na dotychczasowe efekty i poziom bezpieczeństwa tej metody, moim zdaniem tak. Wszystkim którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw tej technologii, ale nie są pewni czy jest to zabieg dla nich, albo zwyczajnie boją się – zapraszam na konsultację 

lek. Anna Smorąg