ZAGĘSZCZENIE SKÓRY, BLIZNY I ROZSTĘPY

Najsilniej działającym laserem i moim zdaniem dającym najlepsze efekty jest laser frakcyjny CO2. W tym laserze długość fali to 10600 nm, czyli jest 10 razy większa w porównaniu do innych laserów. Daje to możliwość osiągnięcia dużo lepszych efektów przebudowy i zagęszczenia skóry, redukcji blizn, rozstępów już po jednym zabiegu w porównaniu do innych laserów. Co oznacza określenie: laser frakcyjny: żeby skóra mogła dobrze się wygoić po użyciu tak dużej energii, podczas zabiegu działamy maksymalnie na 20 % jej powierzchni, wykonując precyzyjnie punkciki mikrouszkodzeń otoczone nienaruszoną tkanką, czyli frakcję. Z tych nienaruszonych miejsc następuje gojenie i narasta nowy kolagen, a skóra ulega zagęszczeniu. Wynika z tego, żeby uzyskać pełny resurfacing skóry, potrzebujemy wykonać 3-4 zabiegi. Chociaż najczęściej już po jednym efekty są bardzo zadowalające.
Lasery frakcyjne możemy podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Najnowsze lasery ablacyjne to laser eCO2 Lutronic oraz Fraxel Repair. Działają one dużo głębiej w porównaniu do laserów nieablacyjnych.  Dla porównania, aby uzyskać taki efekt jak po 1 zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym trzeba wykonać 4-5 zabiegów laserem nieablacyjnym. Skóra po laserach nieablacyjnych goi się co prawda szybciej, ale jest to tylko różnica 1-2 dni w porównaniu do najnowszej generacji laserów ablacyjnych.

LASER A HORMONY

Laser frakcyjny CO2 jest idealnym rozwiązaniem dla osób o niezbyt ciemnej karnacji ( fototyp wg Fitzpatricka od 1-3 ). Przy ciemniejszej karnacji zwiększa się ryzyko przebarwień. Z moich obserwacji wynika, że Idealna do zabiegu jest skóra normalna lub z tendencją do przetłuszczania. Skóra sucha i wrażliwa powinna być przygotowana do zabiegu albo serią mezoterapii, a jeszcze lepiej osoczem bogatopłytkowym, które wspomoże produkcję kolagenu i gojenie po zabiegu. Uwaga u pacjentów z chorobami tarczycy, zwłaszcza niedoczynnością i Hashimoto. Niewyrównane są oczywiście przeciwwskazaniem. Jednak obecnie około 40% zwłaszcza kobiet cierpi na te schorzenia. Przy wyrównanych wartościach hormonów i niskich przeciwciałach zabieg może zostać wykonany, ale ryzyko powikłań, zwłaszcza przebarwień i wydłużonego gojenia, jest znacznie większe. Bardzo istotne jest w tym przypadku restrykcyjne przestrzeganie ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 1 m-c po zabiegu.

LASER A SKÓRA NACZYNIOWA

Do zabiegu laserem frakcyjnym CO2 nie nadaje się skóra naczyniowa i rumieniowa, ponieważ możemy pogorszyć jej stan. W Saska Clinic stosujemy następujące rozwiązanie: pierwsze  likwidujemy naczynia i rumień specjalnym laserem naczyniowym, a w kolejnym etapie wykonujemy zabieg laserem frakcyjnym na nieco niższych parametrach. W ten sposób uzyskujemy pogrubienie skóry i jej wzmocnienie jej struktury, a dzięki temu zmniejszamy tendencję do pojawiania się nowych naczyń.

ZAKAZANE W ZABIEGACH Z UŻYCIEM LASERA

Pamiętajcie, żeby 2 tygodnie przed zabiegiem odstawić wszystkie zioła, zwłaszcza dziurawiec, bratek, pokrzywę, skrzyp i czystek. One również mogą zadziałać światłouczulająco. Żegnamy się też z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, tj, Ibuprofen, Nurofen, Ketonal, Diclofenac i i.in, ponieważ mogą zwiększyć ryzyko przebarwień. Oczywiście wszystkie leki hormonalne, zwłaszcza tabletki, plastry i wkładki antykoncepcyjne wymagają stosowania ochrony z wysokim SPF ( 50 ). Aby kremy z filtrem dobrze nas chroniły, powinny być nakładane co 3-4 godziny i to niezależnie czy świeci słońce czy nie. Przebarwienia powoduje UVA, czyli to promieniowanie, które przenika przez chmury i szyby. Uwaga także na światło widzialne emitowane przez lampy i urządzenia, zwłaszcza komputery. Przed nim tak samo musimy się chronić. Obecnie w aptekach można już kupić kremy chroniące przed wszystkimi rodzajami promieniowania. Szukajcie oznaczeń: UVA/UVB oraz IR i VL.

LASER A ZABIEGI NA POWIEKACH

Warto podkreślić, ze laserem frakcyjnym CO2 mimo, ze jest najsilniej działającym laserem, możemy bezpiecznie wykonać zabieg na górną i dolną powiekę. Uzyskamy w ten sposób efekt zwiększenia napięcia skóry, wygładzenia zmarszczek, redukcji cieni pod oczami a także zmniejszenia obrzęków i „przepuklin” tłuszczowych.

EFEKT SYNERGII

W naszej klinice standardem jest łączenie zabiegu laserowego z osoczem bogatopłytkowym (oczywiście przy braku przeciwwskazań). Wykonujemy je zaraz po zabiegu, albo jako przygotowanie 2 tygodnie przed zabiegiem laserowym. Daje to zdecydowanie lepszy efekt. Uzyskujemy stymulację kolagenu oraz przyśpieszenie gojenia skóry. Uważam, że taka podwójna stymulacja jest bardzo istotna zwłaszcza przy leczeniu blizn potrądzikowych, ale o tym napiszemy w następnym wpisie.