BEZPIECZEŃSTWO I NATURALNE EFEKTY

Procedury regeneracyjne zaczynają cieszyć się dużym powodzeniem nawet wśród stosunkowo młodych osób, które chcą wprowadzić odpowiednią prewencję procesów starzenia. Zabiegi mają pomóc odtworzyć to, co skóra traci z wiekiem. Stopniowo ją odmładzają w sposób całkowicie naturalny i przede wszystkim praktycznie pozbawiony ryzyka działań niepożądanych.

TAJEMNICZY „WAMPIRZY LIFTING” – ULUBIONY ZABIEG GWIAZD

Najbardziej znanym i jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów regeneracyjnych jest podawanie osocza bogatopłytkowego metodą mezoterapii, czyli tzw. „wampirzy lifting”. PRP (Platelet Rich Plasma) to autogenne osocze zawierające liczne czynniki wzrostu, które stymulują procesy naprawcze i odbudowę tkanek, przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i macierzy pozakomórkowej, wspomagają tworzenie nowych naczyń, a dzięki temu poprawiają mikrokrążenie. Wskazaniem do podawania osocza bogatopłytkowego są m. in.

  • rewitalizacja i regeneracja skóry twarzy,
  • leczenie łysienia,
  • leczenie blizn, zwłaszcza potrądzikowych, ale też
  • wspomaganie procedur inwazyjnych (lasery, plazma, mikronakłuwanie, głębokie peelingi chemiczne).

Bardzo dobre efekty uzyskuje się zwłaszcza w okolicach, gdzie skóra jest cienka, jak powieki oraz szyja, a także dekolt czy dłonie. Po serii zabiegów widoczne jest pogrubienie oraz zagęszczenie skóry, ogólna poprawa jej kondycji, kolorytu, a przede wszystkim widoczne już najczęściej po pierwszym zabiegu wyraźne zmniejszenie nadwrażliwości skóry. Zauważam, że PRP świetnie sprawdza się u pacjentów z problemem przebarwień, zwłaszcza melazmy lub przebarwień pozapalnych. Po kilku zabiegach potrafią one całkowicie zaniknąć, zwłaszcza jeżeli zabieg wykonany jest stosunkowo wcześnie po ich powstaniu.

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Procedura polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta do specjalnych apirogennych probówek i odwirowaniu jej. Tu dużą rolę odgrywa wykorzystywany sprzęt. W Saska Clinic pracujemy z wykorzystaniem nowoczesnych wirówek horyzontalnych. Dlaczego? Najlepsze efekty odseparowania osocza uzyskuje się właśnie przez wirownie krwi w ułożeniu probówki horyzontalnie.

Jednak najważniejszą rzeczą, która powinna być brana pod uwagę przed rozpoczęciem tej procedury, jest sprawdzenie aktualnych badań morfologii krwi pacjenta. Chodzi tu oczywiście o liczbę płytek krwi, których ilość ma decydujące znaczenie w skuteczności zabiegu. Ważne jest również dokładne omówienie przeciwwskazań.

CGF - CZYLI MEZOTERAPIA NOWEJ GENERACJI

Jedną z najnowszych modyfikacji tradycyjnego zabiegu PRP jest procedura CGF. Skoncentrowane czynniki wzrostu (Concentrated Growth Factors - CGF), po raz pierwszy opisane w 2008 roku przez naukowca i biologa Tiziano Bataniego, to pozyskiwane ze specyficznego rodzaju komórek macierzystych CD34+ białko biorące udział w procesach naprawy i regeneracji tkanek. Odpowiada ono za pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, aktywuje mikrokrążenie w skórze, stymuluje podziały warstwy twórczej naskórka, wygładza go i spłyca zmarszczki. Do iniekcji wykorzystywany jest specjalny system umożliwiający uzyskanie skoncentrowanego żelu z osocza bogatopłytkowego z czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi CD34+ oraz frakcji płynnej PRP. Dzięki stopniowemu uwalnianiu czynników wzrostu tkanki podlegają dłuższej stymulacji, a efekty zabiegu są bardziej widoczne niż po zwykłym PRP.   

WYPEŁNIANIE ZMARSZCZEK – FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA

Coraz częściej zaczyna być również stosowana fibryna bogatopłytkowa. Proponujemy ją, gdy oznaki starzenia się skóry są już bardziej widoczne. W Saska Clinic stosujemy ją jako rodzaj naturalnego wypełniacza, który pozwala spłycić widoczne zmarszczki i bruzdy oraz odbudowywać utraconą objętość. Zauważam, że fibryna zapewnia dłuższe utrzymywanie się preparatu w miejscu podania i dzięki temu dłuższą oraz wyraźnie skuteczniejszą stymulację tkanek. Oczywiście najlepsze efekty daje seria zabiegów. Rekomenduję, podobnie jak w przypadku PRP, 3 lub 4 serie procedur najlepiej co 4 tygodnie.

LIPOTRANSFER NA UTRATĘ OBJĘTOŚCI? TAK!

Kolejną metoda regeneracyjną jest autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej. W naszej klinice wykorzystujemy do tego celu system Adivive. Tkanka tłuszczowa jest najbogatszym źródłem komórek macierzystych. Najlepsze rejony do pobrania to strona wewnętrzna ud, okolica nadkolanowa, boki i oczywiście brzuch, zwłaszcza okolica okołopępkowa, gdzie występuje największa ilość komórek macierzystych.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG ADIVIVE?

Po procedurze pobrania tkanki tłuszczowej jest ona odwirowywana w specjalnym zamkniętym systemie, gdzie następuje oddzielenie z niej płynu znieczulającego, frakcji olejowych oraz starych, zniszczonych komórek. Jako przeszczep używane są jedynie „czyste” i najlepszej jakości komórki tłuszczowe. Najczęściej są one wykorzystywane jako rodzaj naturalnego wypełniacza na te obszary, gdzie chcemy odzyskać utraconą objętość.

PIĘKY DEKOLT I SZYJA

Na obszary takie, jak szyja czy dekolt, gdzie nie chcemy dodać zbyt dużo objętości tylko bardziej zrewitalizować skórę i wygładzić zmarszczki, bardzo dobrym rozwiązaniem jest Nano Fat Transfer. Jest to technika dodatkowego rozdrobnienia komórek tłuszczowych, które mogą zostać zmieszane z osoczem bogatopłytkowym i podane techniką głębokiej mezoterapii.

PRZESZCZEP WŁASNEJ TKANKI = DŁUŻSZE REZULTATY

Przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej mają tę olbrzymią zaletę, że z reguły otrzymujemy sporą ilość materiału do podania. Utrzymuje się on znacznie dłużej niż klasyczne wypełniacze, z reguły od 2 nawet do 5 lat, a dzięki działaniu komórek macierzystych stopniowo dochodzi do poprawy jakości skóry, jej zagęszczenia, rozświetlenia i odmłodzenia. W zależności jaki efekt chcemy uzyskać, lipotransfer można powtórzyć kilka razy. Lipotransfer jest również idealnym rozwiązaniem jako zabieg powiększający piersi. Nie uzyskamy nim takiego efektu, jak przy implantach, ale jest to metoda całkowicie bezpieczna i praktycznie pozbawiona powikłań. 

Warto zaznaczyć, że metody regeneracyjne to nie chwilowy trend. Obserwując bardzo intensywny rozwój tych metod i ilość prowadzonych badań, a także wykorzystanie w innych gałęziach medycyny, jestem pewna, że będzie to miało olbrzymie przełożenie również na zabiegi medycyny estetycznej. Warto wykorzystywać potencjał regeneracyjny własnego organizmu, bo da to naturalny efekt odmłodzenia oraz spowolni procesy starzenia, przy minimalnym ryzyku powikłań w porównaniu z inwazyjnymi metodami.

Dr Iwona Radziejewska-Choma