Obecnie najczęściej podawaną przez pacjentów potrzebą jest: wyglądać lepiej, ale naturalnie.
Wielokrotnie spotykam się z opinią "kiedyś powiększyłam sobie usta, efekt nie podoba mi się, ale
przecież nic nie da się z tym zrobić" albo "chciałam wypełnić dolinę łez, a teraz mam obrzęki, jest jeszcze gorzej, ale chyba muszę poczekać, aż kwas hialuronowy się rozłoży". 


No właśnie czy faktycznie trzeba czekać aż kwas hialuronowy się rozłoży?

Można zaradzić sytuacjom w których chcemy się pozbyć kwasu hialuronowego- czy to ze względu na zbyt dużą ilość czy podanie nie w tym miejscu w którym byśmy chcieli go mieć.
Hialuronidaza to enzym z grupy hydrolaz powodujący rozkład kwasu hialuronowego.  Kiedy jej używamy? Gdy nastąpi podanie kwasu hialuronowego do światła naczynia lub jego uciśnięcie. Hialuronidaza może pomóc gdy podana ilość kwasu hialuronowego jest za duża lub gdy efekt po podaniu nie jest dla nas satysfakcjonujący.

Co jest ważne podczas zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego?

Najlepiej, żeby do zabiegu rozpuszczania zakwalifikował pacjenta lekarz, który zna przeciwwskazania do podania hialuronidazy. Głównym przeciwwskazaniem są możliwe reakcje alergiczne - szczególnie u
pacjentów uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, białko bydlęce oraz owcze (w zależności od preparatu). Dlatego należy zachować ostrożność i nie wykluczać możliwości wystąpienia alergii u każdego pacjenta.

Obecnie na rynku europejskim dostępne są takie preparaty jak : Hylase i Inno_Peel (źródło wołowe) i Desinfitral ( źródło owcze). Hialuronidaza nie powinna być podawana w okolicę leczoną w ciągu 48h toksyną  botulinową typu A czyli preparatami takimi jak : Azzalure, Bocouture, Botox, Dysport, Vistabel, Xeomin. Takie leki jak : leki przeciwhistaminowe, salicylany, kortyzol, estrogeny- mogą zmniejszać efektywność działania hialuronidazy. Oprócz wcześniej wymienionych furosemid, epinefryna,
benzodiazepiny, fenytoina mogą wpływać na skuteczność jej działania.

Ważna jest również ilość którą podajemy oraz miejsce podania. Najlepiej kiedy zabieg rozpuszczania wykonuje lekarz, który wykonywał zabieg podania kwasu hialuronowego, ale nie zawsze jest to możliwe-
wtedy dobrze wybrać doświadczonego w pracy z hialuronidazą lekarza.

Wiele osób pyta mnie, czy po rozpuszczeniu kwasu hialuronowego na danym obszarze możemy ponownie
wypełnić ten obszar kwasem? Tak, tylko minimalnym odstępem jest okres miesiąca. Nie należy na tej samej wizycie wykonywać zabiegu rozpuszczania oraz wypełniania kwasem hialuronowym.

Jeśli już pojawia się rozwiązanie w postaci hialuronidazy, pojawia się też pytanie, gdzie można ją podać? Praktycznie wszędzie tam gdzie został podany kwas hialuronowy- w okolicę nosa, policzków, ust, czoło.


Z moimi pacjentami rozmawiam również o działaniach ubocznych hialuronidazy. Siniak, swędzenie, alergia, obrzęk, pokrzywka, miejscowa reakcja zapalna, zapalenie mikronaczyń, bolesność w miejscu podania to reakcje, które mogą się pojawić.

Rozpuszczenie efektów nieudanych zabiegów podczas jednej wizyty nie zawsze jest możliwe. Kluczowa przy określeniu liczby wizyt jest ilości kwasu oraz głębokości podania. Podczas zabiegów rozpuszczania ważna jest też cierpliwość i świadomość pacjenta, iż w medycynie nie wszystko można od razu uzyskać.

60% rozpuszczonej zmiany usuwane jest w ciągu 1-2dni. Pozostałe 40% ulega rozkładowi do 14 dni. Dlatego tak ważne jest, aby odczekać 2 tyg przed ponownym jej podaniem.

Nadmiar kwasu hialuronowego potrafi być powodem dużego kompleksu dotyczącego naszego wyglądu. Na szczęście nie musimy czekać, aż " samo minie", tym bardziej, że dla wielu pacjentów każdy dzień z defektem to ogromny stres. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających działanie tego antidotum.
Na zakończenie podkreślę, że podanie kwasu hialuronowego nie jest małoinwazyjną korektą. Doświadczenie lekarza będzie tu zawsze decydujące.

Lek. Anna Smorąg