JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY C?

Lista jej zalet jest imponująca. Przede wszystkim wielokierunkowo radzi sobie z przebudową skóry i poprawia jej jakość, jednocześnie chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zanieczyszczonego powietrza. Hamując produkcję melaniny, działa rozjaśniająco i zapobiega przebarwieniom. Delikatnie złuszcza skórę, wzmacnia jej odporność oraz uszczelnia naczynia krwionośne, a w konsekwencji zmniejsza widoczne zaczerwienienia. Zmniejsza łojotok i łagodzi trądzik.

W JAKIEJ FORMIE ZNAJDZIEMY JĄ W KOSMETYKACH?

W serum lub kremach występuje najczęściej czysta witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, lub jej pochodne, np. glukozyd, palmitynian, stearynian, fosforan. W czystej postaci witamina C nie wnika do skóry właściwej i działa wyłącznie na po- wierzchni, dając efekt rozjaśnienia. Dla cery wrażliwej łagodniejsze są jej pochodne, które łatwiej przenikają przez barierę lipidową w głąb naskórka i do skóry właściwej, gdzie pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu oraz zmniejszają produkcję melaniny. Najskuteczniej działającą i najbardziej stabilną postacią  witaminy C jest  najnowsza  forma Tetra (Tetraizopalmitynian ascorbylu) bardzo skuteczny w redukcji przebarwień .

JAK JĄ STOSOWAĆ W CODZIENNEJ PIELĘGNACJI?

Wit. C w kosmetykach występuje najczęściej w stężeniu od 8 do 20 procent. Dzięki bardzo skutecznym nośnikom, jak liposomy, witamina C kumuluje się w skórze, więc nie ma potrzeby stosowania jej codziennie, wystarczy aplikacja co drugi dzień. Jeśli zależy nam na ekspresowym efekcie „bankietowym”, warto nałożyć ją pod makijaż, rozjaśni i rozświetli skórę i zniweluje zmęczenie. W tym wypadku sprawdzi się czysta witamina C w serum, która działa powierzchniowo. Jeśli pożądanym efektem ma być poprawienie kolorytu skóry, zniwelowanie szarości i wygładzenie, warto sięgnąć po pochodne witaminy C, które działają głębiej i wpływają na cyrkulację krwi. Z kolei kompaktowy efekt regenerujący, odmładzający i redukujący zmarszczki zapewni stosowanie witaminy C pod różnymi postaciami tak, aby działać wielokierunkowo, zarówno na powierzchni skóry, jak i w skórze właściwej. 

RANO CZY WIECZOREM?

Warto podkreślić, że doustne przyjmowanie witaminy C jest niezwykle istotne dla naszego organizmu, ale nie ma takiego wpływu na skórę, jak jej preparaty do stosowania miejscowego. Serum z witaminą C najlepiej aplikować rano, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające, a w ciągu dnia jesteśmy najbardziej narażeni na wolne rodniki przez niekorzystny wpływ środowiska i promieniowanie UV. Jeśli kosmetyk zawiera czystą witaminę C, będzie dawał efekt rozjaśnienia, więc idealnie nadaje się pod makijaż. Serum nałożone pod krem przeciwsłoneczny wzmocni działanie filtru UV, równocześnie sama witamina C chroni przed UV. Witamina C na dobranoc zadziała z kolei regenerująco na zmęczoną skórę. Ekspozycja na słońce zmniejsza stężenie witaminy C w skórze, dlatego zwłaszcza w okresie letnim warto stosować preparaty z witaminą C pod krem z filtrem.

CZY SIĘGAĆ PO SUPLEMENTY Z WITAMINĄ C?

Witaminę C warto stosować doustnie właściwie przez cały rok. Skutecznie pomaga neutralizować toksyny i działa na skórę podobnie jak w kosmetykach: stymuluje syntezę kolagenu, walczy z wolnymi rodnikami oraz poprawia koloryt i nawilżenie. Warto stosować ją łącznie z witaminą E, ponieważ połączone wzmacniają wzajemnie swoje działanie nawet kilkakrotnie w porównaniu do efektów stosowania ich osobno.